Leinajumalateenistus kuningale Tallinnas

Allikas: Vikitekstid
Lühiandmed
Pealkiri: Leinajumalateenistus kuningale Tallinnas.
Allikas: Uus Eesti, 29. jaanuar 1936, nr. 28, lk. 1.

Toomkirik ei mahutanud kõiki, kes tulid andma viimast au heale kuningale. Riigivanem K. Päts, valitsus, kaitseväe juhid ja diplomaatkond kohal.[muuda]

Leinajumalateenistus lahkunud Briti kuninga George 5. auks korraldati Tallinna piiskoplikus Toomkirikus teisipäeva [28. jaanuari 1936] õhtul kell 5 ― täpselt samal ajal, kui sängitati Inglismaal Windsori lossis puhkama kuninga põrm. Leinajumalateenistusele ilmus riigivanem K. Päts, vabariigi valitsus, kaitseväe juhid, diplomaatkond ja rohkelt kõrgemaid riigiametnikke. Rahvast kogus nii palju, et vana Toomkirik enam kõiki ei mahutanud.

Paarkümmand minutit enne kella viit rivistati kiriku ette aukompanii leinaloori mähitud lipu ja orkestriga. Aukompanii vaatasid üle kindral Brede ja kaitsevägede staabiülem kindral Reek.

Kiriku ette hakkas veerema autosid, milledest astusid välja esindusvormis diplomaadid. Täpselt kell viis saabus Inglise esindaja Gallienne esindusvormis ja tervitas aukompaniid. Minut hiljem tuli riigivanem, jalgsi, kindralite saatel, tervitas samuti aukompaniid ja asus kirikus tema jaoks otse altari juurde seatud istmele.

Kiriku sisemusele oli antud pidulik-tõsine ilme ― altar ja kantsel drapeeritud mustaga, ehteks tumerohelised loorberipuud ja vahekäikudele kiriku uksest kuni altarini rivistatud üles sõjakooli õpilased kahurväe ja mereväe mundrites. Altarivõre nurkadele olid laotatud Eesti ja Inglise lipu kangad.

Jumalateenistust toimetama asus piiskop H. Rahamägi piiskopliku vikaari assessor Sommeri ja Toomkoguduse abiõpetaja K. Steinbergi saatel. Koorilt laulab EMO segakoor koraali: “Koju mind viige...”

Pühakirja sõnad loeb vikaar Sommer eesti keeles ja siis kordab vikaar Steinberg need inglise keeles. Järgneb ühine koraal: “Tähtede taga kord koidab sul taevas...”

Mälestussõnas piiskop Rahamägi ütleb:

“Alles aasta tagasi pühitses kogu maailm kuningas George'i valitsemise hõbejuubelit. Kogu maailm ja ka eesti rahvas tundsid kaasa Briti maailmariigi rahva rõõmule. Sest George 5. tunti kui head kuningat, kelle deviisiks oli juba noorusest peale ― teenida oma rahvast. Aga kuningas polnud ainult hea. Ta juhtis kui vapper meremees riigitüüri rasketel aegadel. Ja tal oli õnnelik käsi. Kõik rahvad armastasid Briti kuningat.

Nüüd leinavad lahkunut Briti riigi rahvad Euroopast Aafrikani, Kanada lumeväljadelt India palava päikeseni ja Austraaliani. Nendega koos leinab ka Eesti riik ja rahvas, kelle valitsus ja esindajad on tulnud täna avaldama kuningale viimast austust.”

Piiskopi mälestuskõnele järgnes ingliskeelne soololaul pr. Lealt ― “Abide with me ― Jää minuga.” Õpetaja Steinberg pidas ingliskeelse palve ja eestikeelse palve ― õpetaja Sommer. Luteriusu teenistus lõppes koraaliga: “Ma kummardan sind, armuvägi...”

Apostliku õigeusu jumalateenistuse pidas metropoliit Aleksander ülempreestrite Pätsi ja Uusna assisteerimisel. Teenistust kaunistas samuti EMO segakoor vastulauludega. Siis laulis koor veel Türnpu laulu: “Muru kasvab mulla peale...”

Jumalateenistus lõppes ühise lauluga: “Ligemal, Jumal, sull'” ja Inglise ja Eesti hümidega. Seejärgi lahkus riigivanem K. Päts kirikust. Briti esindaja Gallienne jättis kõik lahkuvad külalised kättpidi jumalaga.

Tihe rahvamurd kiriku ees jälgis jumalateenistuselt lahkujaid.