Maatööliste koja esimeheks H. Maandi

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Maatööliste koja esimeheks H. Maandi.
Ilmumisaasta: 1936
Allikas: Uus Eesti, 10. november 1936, nr. 305, lk. 3.

“Tööd tuleb austada,” ütles põllutööminister N. Talts koja avamisel.[muuda]

Maatööliste ja väikemaapidajate koda avati pidulikult teisipäeval [10. novembril 1936] kell 11 Tallinna börsisaalis. Avakoosolekule olid ilmunud kõik 39 koja liiget.

Koosoleku avas põllutööministri abi R. Allmann, kes tervitas kokkutulnud koja liikmeid. Seejärel võttis sõna põllutööminister N. Talts, kes lühidalt ütles järgmist:

“Riigivanema ja vabariigi valitsuse nimel on mul au tervitada teid kui maatööliste ja väikemaapidajate saadikuid. Nagu teate, riigivanem oma viimases kõnes seadis meie lipukirjaks rahu ja ühise töö, mis peab minema Eesti elu ülesehitamiseks. Viimase kolme aasta jooksul on valitsuse püüdeks olnud luua eeldused rahulikuks eluks. Selle rahu süvendamise töös on tähtsal kohal ka meie mitmesuguste kutsete korraldused avaliku elu aladel. Põllutööministeeeriumi alal on täna avatav koda viimane, mis vastavas kodade kavas on ette nähtud. Kojad on mõeldud selleks, et süvendada arusaamist oma kutsealal töötavate isikute vahel, kuid võimaldavad vastastikku arusaamist ka teiste kodadega ühiseks riiklikuks ülesehitavaks tööks.

Meie, eestlased, oleme edu saavutanud ainult oma pika ja visa tööga. Meie oleme kõik töötajad ning oleme seevõrra jõukad, kuivõrra tööga oleme endale suutnud luua paremaid elutingimusi. Ka maatööline on vääriline töötaja sel alal, kes oma töö ja vaevaga püüab edasi paremale elujärjele. Need ajad on möödunud, kus vaadati üle õla lihttöölisele. Iga aus töö, mida tehakse hoolega ja armastusega, on lugupeetav. Igal töötegijal on koht meie ühiskonnas. Alahindamine mustemate tööde vastu on kadumas. See on terve nähe ja see vaade peab süvenema.

Loodan, et väikemaapidajad ja maatöölised selle arusaamisega oma tööle pühenduvad.

Väikerahvas peab kõik jõud rakendama ühisele tööle. Valitsus omalt poolt püüab kõik teha, et iga töötegija omal alal oleks hinnatud ühevõrra tähtsaks. Sedasama loodan, et täna avatava koja juhtivad organid täie tõsidusega selleks ühiseks tööks püüavad kaasa aidata.

Soovin uuele kojale jõudu eelseisvas töös ja täielikku arusaamist neist ülesannetest, mis temal lasuvad.”

Põllutööminister kõneles pool tundi ja ta kõne sai elavate kiiduavalduste osaliseks.

Tervitusi uuele kojale ütlesid põllutöökoja poolt dir. T. Kind, ühistegevuskoja poolt peasekretär A. Eckbaum, agronoomide koja poolt agr. A. Raidla, kalanduskoja poolt abiesimees A. Mölder, Eesti väikemaapidajate keskliidu poolt K. Abel. Telegrammi teel olid saatnud tervituse tööliskoja nimel esimees J. Kurvits ja kodumajanduskoja nimel kodumajanduskoja juhatus.

Pärast piduliku osa lõppemist asuti järgneval töökoosolekul koja juhtivate organite kujundamisele. Koja esimeheks valiti koja liige H. Maandi.