Omavalitsuste esindajad üksmeelselt K. Pätsi poolt

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Omavalitsuste esindajad üksmeelselt K. Pätsi poolt
Allikas: Uus Eesti, 24. aprill 1938, nr. 111, lk. 3.

Hääletamistulemuste teatavaks saamisel tõusti püsti ja pandi K. Pätsi auks toime kestev kiiduavaldus.[muuda]

Omavalitsuste esindajate kogu koosolekul, mis Vabariigi Presidendi kandidaadi ülesseadmiseks peeti laupäeval [23. aprillil 1938] Tallinna Börsisaalis, selgus esindajate kontrollimisel, et ilmumata olid jäänud R. Samarüütel Võrumaalt ja Vl. Kallas Kuressaarest. Koos oli 118 esindajat.

Valimiste peakomitee esimees riigikohtunik P. Puusep, kes koosolekut juhatas, tegi teatavaks, et on jõutud uue põhiseaduse elluviimisel viimse aktini – Vabariigi presidendi valimiseni. Ta pani omavalitsuse esindajaile südamele, et kandidaadiks seataks üles ainult väärikaid isikuid.

Selle järele võttis sõna K. Leesment (Pärnumaalt), kes seadis Vabariigi Presidendi kohale Riigihoidja Konstantin Pätsi. Esildis võeti vastu tugeva aplausiga.

Juhataja küsis, kas soovitakse avada läbirääkimisi, mida aga koosolek ei soovinud. Teisi kandidaate enam üles ei seatud.

Tehti teatavaks, et esitatud kandidaat on nõusoleku annud kandideerida Vabariigi Presidendi valimisteks, samuti ka, et tal on kandideerimise õigus.

Selle järele algas hääletamine. Saalis oli seks asetatud kaks hääletamiskasti. Kõigile esindajaile jagati kätte hääletamislehed, iale kaks. Häältelugejaiks olid üks esindaja linnade ja kaks maakondade poolt.

Hääletamistulemused tehti teatavaks k. kolmveerand 1 ajal. 118 häälest oli antud K. Pätsi poolt 113, kuna tühje sedeleid oli 5. Tulemus võeti vastu kestva käteplaginaga, tõusti püsti.

Juhataja tegi teatavaks, et kõigi valimiskogude ühine koosolek on pühapäeval [24. aprillil 1938].

Peale koosoleku lõppu jäid esindajad saali veel mõneks ajaks kokku, et kuulata ära ka Riiginõukogu ja Riigivolikogu hääletamiste tulemusi.