Riigihoidja K. Päts käis vaatamas Õismäe raba asundamist

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Riigihoidja K. Päts käis vaatamas Õismäe raba asundamist
Allikas: Uus Eesti, 28. september 1937, nr. 263, lk. 1.

Kirjaniku talu tuleb varsti väljaandmisele. ― Riigiametniku talus hakatakse ehitama hooneid. ― Raba pinnal käib kõikjal töö.[muuda]

Tallinna külje all, mõne kilomeetri kaugusel linnast, asub kõrgel merekaldal Õismäe raba. See metsik rabalahmakas on Riigihoidja K. Pätsi algatusel võetud mõne aja eest asundamisele ja nüüd on seal kõik niivõrd muutunud, et ei tunne seda kohta enam äragi.

Riigihoidja K. Päts jälgib suure huviga selle uudisasunduse loomist. Esmaspäeval [27. septembril 1937] pärast töö lõppu Toompeal, sõitis ta koos põllutööminister A. Tupitsiga Õismäe rabasse, et oma silmaga vaadata, kuidas seal tööd käivad.

Läbi raba on ehitatud suur tore maantee ja seal, kus varem ainult kured kõndisid, võib nüüd vabalt autoga sõita. Kahel pool teed asuvad uudismaa krundid ja nende vahelt käivad läbi sügavad kraavid.

Riigihoidja peatus niinimetatud kirjaniku talu juures, millele on ehitatud eeskujulikud taluhooned, elumajast kuni saunani. Härra Päts käis kõik ruumid keldrist kuni katusealuseni läbi ja vaatas suure huvi ja armastusega neid alles hiljuti valminud ehitusi. Kõik on seal nüüd valmis, ka esimesed raba pinnal kasvanud kartulid varju all ja esimene hein lakas, puudub veel ainult peremees talus. Aga ka selle peale ei tulevat enam kaua oodata. Riigihoidja arvas, et juba oktoobris tuleb see talu autasuna väljaandmisele teenekamale eesti kirjanikule. Kes neist selleks õnnelikuks osutub, kes selle ilusa talu endale saab?

Kirjaniku talu kõrval on teine krunt, millele Riigihoidja ehitab samuti kõik hooned ja mis tuleb tuleval aastal väljaandmisele väärikamale riigiametnikule. Praegu hakatakse selle talu ehitustele alusmüüre rajama. Töömehed kaevavad rabapõhjas tiheda kivise liiva ja savi sees. Nagu näha, on see raba vana muistne mere põhi. Maa on seal nii tihe, et ei lasknud vett läbi ja nii tekkiski sinna raba.

Samas kõrval nopib üks uudismaa asunik oma rabalapilt esimesi kartuleid. Edasi sõites näeb siin ja seal väikesi majakesi, mis asujad oma rabatükkidele on püstitanud. Maa on juba mitmes kohas harimisele võetud ja ühel rabatükil keeras traktor parajasti turbakamarat ümber.

Kogu rabapinnal paistis elu ja liikumist. Riigihoidja K. Päts vaatas kõik tehtu peremeheliku silmaga üle ja sõitis siis tagasi oma tallu, mis oli mõneteistkümne aasta eest samasugune rabamülgas, nagu oli Õismäe veel hiljuti.

Lähevad veel mõned aastad ja küllap kujuneb ka Õismäest õitsev uudisasundus. Looduslikult on see paik väga ilus, kuna see raba asub kõrgel mererannikul, kust avaneb väga kaunis vaade merele ja Tallinnale.