Riigivanem K. Päts kodukaunistustööl

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Riigivanem K. Päts kodukaunistustööl.
Allikas: Uus Eesti, 3. mai 1937, nr. 119, lk. 3.

Istutas tamme Tallinna linna piirile ja Nehatu vallamaja juure. Narva maantee sai kaunistuseks 500 noort puud.

Riigivanem K. Päts istutas esmaspäeva [3. mai 1937] hommikul noored tammed kodukaunistuse hoogtöö tähistamiseks Tallinna linna ja Harjumaa piirile ja Nehatu vallamaja juure. Istutamisest võtsid osa ka sotsiaalminister O. Kask, põllutööminister N. Talts, teedeminister kindral O. Sternbeck, riigi propagandatalituse juht H. Kukke, Tallinna linnapea kindral J. Soots, kaitseliidu ülem kindral Orasmaa, Harju maavalitsuse esimees Ruus, riigi metsadevalitsuse direktor Luik, Tallinna linnanõunikud Sisask ja Kents ja rida teisi juhtivamaid riigi ja omavalitsuse ametnikke.

Puude istutamine Narva maantee ääre kestis 1. ja 2. mail päevad läbi Harjumaa kodukaunistuse komitee juhtimisel. Organiseeritud olid metsaametnikud, kohalikud tegelased ja organisatsioonid, teemeistrid jne. Istutatavad puud ― vahtrad, tammed ja paplid toodi kohale Tartust või Tallinna linna puukoolist. Kokku istutati Narva maantee ääre 500 puud. Augud pae sisse on lõhutud lõhkeainega ja täidetud siis hea mullaga.

Esmaspäeva hommikul saabusid autodel Tallinna linna ja Harjumaa piirile riigivanem K. Päts, ministrid ja kõrgemad ametnikud. Riigivanema võttis vastu kindral J. Soots ja palus teda istutada esimese tamme.

Riigivanem tõstis juba kohale asetatud tamme juurtele mõned labidatäied mulda ja asus siis autosse, et sõita edasi. Linnapea kindral Soots viskas kuue maha ja istutas oma tamme ka hoolikalt kohale.

Nehatu vallamaja juures oli rivistatud üles kohalik kaitseliit ja algkooli õpilased. Orkester võttis kohalesaabujad vastu tervitusmarsiga.

Riigivanem asus tamme juure ja kõneles:

“Enne kui ma tõstan mulla selle puu juurtele, tahaksin ütelda mõned sõnad teile, lapsed.

Juba Kalevipojas kõneldakse isa hauale tamme istutamisest. Meile on isaks meie kodumaa pind. Puud elavad kauem kui meie ja võivad jutustada tulevastele põlvedele meie tööst. See tamm siin jutustab tulevikus vallarahvale ja teile, noored, aegadest, kus te olite ise noored ja oli noor ka meie riik. Hoolitsege selle puu eest, tehke see lage teeäär roheliseks ja kauniks. Teie hooleks jätan need puud, mis tähistavad ilusat aega, mil meie rahvas võitles oma parema tuleviku eest!”

Harju maavalitsuse esimees Ruus rõhutas oma kõnes, et Harjumaa on kehva pinnaga, kurvalt lagedad on teeääred. Praegune riigivanem on alustanud kodukaunistuse hoogtööd ja selle tulemusena muutuvad varsti nägusaks lagedad teeääred. Kodukaunistuse töö ei muuda meie maad mitte ainult väliselt, vaid mõjutab ja muudab ka meie inimesi sisemiselt paremaks.

Kolm väikest kodutütart andsid riigivanemale üle kimbu kevadlilli. Seepeale istutas riigivanem tamme kohale.

Nehatu vallavanem J. Mõisamaa ütles oma tervituses: “Sama võimsalt ja püsivalt nagu seisab teie töö, härra riigivanem, meie riigi loomisel ja kindlustamisel ― sama võimsalt seisku ka see tamm, mis teie täna meile istutasite. Olgu see puu meile püha ja julgustagu meidki vastu panema kõigile tormidele, mis võivad tulla meie maal.”

Riigivanem K. Päts sõitis peale lühikest peatust edasi Orule. Ministrid ja teised tseremooniast osavõtjad käisid aga vaatamas veelgi kestvaid ilustustöid ja istutasid igaüks oma vahtra või papli valmiskaevatud aukudesse. Istutatud allee ulatab Tallinnast Jõelehtme kirikuni, välja arvatud paigad, kus põllud ulatavad otse teeveereni.