Sakslane otsib tarka

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Sakslane otsib tarka
Valmimisaasta: 1934
Ilmumisaasta: 1934
Allikas: Esmaspäev, 3. jaanuar 1934, nr. 1, lk. 7.

Olen ma tark või rumal? Veel üks Hitleri mõttetu idee.[muuda]

Saksamaal hakkas maksma seadus, mis peab takistama alaväärtusliku järelsoo tekkimist. See seadus annab kõigepealt täpseid eeskirju arstidele. Muu hulgas leidub selles seaduses küsimusleht, mis on aluseks vahetegemiseks normaalsete ja nõrgamõistuslikkude inimeste vahel.

Kuna need küsimused on määratud normaalse mõistuse alamal astmel seisvaile inimestele, siis oleks meilgi huvitav proovida, kas suudame vastata kõigile neile küsimustele, mis Saksamaal tõmbavad piiri rumala ja targa inimese vahele. Proovige oma mõistust ja katsuge vastata alamal toodud küsimustele.

Vastake need küsimused![muuda]

Orienteerumine:

Kuidas on teie nimi? Kes te olete? Kui vana olete? Kus on teie kodu? Mis aasta meil on praegu? Milline kuu? Milline kuupäev? Milline nädalapäev? Kes on teie ümbruskomnna inimesed?

Kooliteadmised

Kus on teie kodukoht? Kuhu kodakondsusse kuulute? Eesti pealinn? Inglise pealinn? Kes oli Martin Luther? Kes oli Jüri Vilms? Milline riigivorm meil on? Kes leiutas Ameerika? Millal on jõulud? Mida tähendavad jõulud? Kui palju on nädalapäevi? (Millised?) Kui palju kuid? (Millised?)

Arvutamine:

7 x 9? 12 x 13? 10:2? 81:3? 51 — 16? 62 — 19? x — 3 = 14, x ? x + 5 = 16, x? 17 + 32?, 23 + 45?, x x 9 = 63, x? x:8 = 5, x? Kui palju toob 300 krooni kolme aasta jooksul protsente, 3 protsendi juures? 6 töölisel kulub üheks tööks 3½ tundi. Kui palju aega kulub samaks tööks kolmel töölisel?

Kui 1½ kilo maksab 150 senti, kui palju maksavad 7 kilo?

Üldine eluteadus:

Kus tõuseb päike? Miks on öö ja päev? Miks ehitatakse linna majad kõrgemad kui maa majad? Mida mõistetakse vee keemise all? Miks ei tohi katta tuld, kui ta peab põlema?

Miks käivad lapsed koolis? Milleks on kohtud? Millised rahaliigid on meil käimas? Kui palju maksavad praegu postisaadetised? Toiduainete hindu? Milline vahe on: eksituse ja vale, laenamise ja kinkimise, ihnsuse ja kokkuhoiu, advokaadi ja prokuröri, trepi ja redeli, oja ja jõe vahel?

Erilisi elukutseküsimusi:

Moodustage lause kolmest sõnast, näiteks: kütt — jänes — mets; sõdur — sõda — isamaa; kevad — nurm — lilled; kool — haridus — elu.

Seletage, mida tähendavad vanasõnad:

Nälg on parim kokk. Valel on lühikesed jalad. Käbi ei kuku kännust kaugele. Ülekohus ei seisa kotis.

Üldküsimusi:

Miks õpitakse? Miks ja kellele hoitakse kokku? Miks ei tohi ka enda maja põlema panna? Mida peab tegema leitud rahaga? Kuidas kujutlete oma tulevikku? Mida teeksite, kui võidaksite loosiga miljon senti? Mis on truudus, vagadus, aupakkumine, tagasihoidlikkus?

Mis on vastupidine mõiste vahvusele?

Mälevõime proovimine:

Pidage meeles arv 1849. Ajage vahepeal muud juttu ja siis tuletage meele arv, mille pidite pidama meeles. Kõnelege veel ja pidage meeles järgmised sõnad: maja + uks, müts, pea, süda, valu, tuina, arst. Millest kõnelesite äsja? Millise arvu pidite pidama meeles? Millised sõnad pidite pidama meeles?