Siseministri abi E. Maddisoo juubel

Allikas: Vikitekstid
Lühiandmed
Pealkiri: Siseministri abi E. Maddisoo juubel.
Ilmumisaasta: 1936
Allikas: Uus Eesti, 5. jaanuar 1936, nr. 5, lk. 2.

25 aastat riigiteenistuses[muuda]

Siseministri abi Eugen Maddisoo pühitseb 6. jaanuaril oma 25-aastast riigiteenistuse juubelit. Sellest ajast on ta teeninud 14 aastat Eestis ja enne seda 11 aastat Venemaal, Kaukasuses. Eesti riigi teenistusse astus ta kohe varsti pärast opterumist Venemaalt, nimelt 9. jaanuaril 1922. a., olles alul siseministeeriumis administratiivasjade peavalitsuse juhatajaks ja hiljem siseministeeriumi peasekretäriks. 1. novembril 1928. a. nimetati ta riigikogu asjadevalitsejaks, missugusel kohal püsib praegugi, olles ainult ajutiselt vabastatud riigikogu asjadeajaja tegelikkude ülesannete täitmisest, astumise puhul siseministri abi ülesannete täitmisele 7. sept. 1934. aastal.

E. Maddisoo saab tänavu sügisel 50-aastaseks. Ta sündis Tallinnas ja õppis siinses Aleksandri gümnaasiumis, jättes aga siin õpingud pooleli ja minnes Peterburgi, kus astus sealsesse 6. gümnaasiumisse, mille lõpetas 1905. aastal. Kooliraha ja ülalpidamist teenis ta Peterburis endale tundida andmisega. Veel samal aastal jätkas ta õpinguid Peterburi ülikooli õigusteaduskonnas, teenides ajutiselt raha edasiõpimiseks takso-auto juhina. Ülikoolis olles abiellus ta ja kui ta 1910. a. ülikooli lõpetas kiitusega, siis oli temal juba 2-aastane poeg.

Teenima tahtis E. Maddisoo pärast ülikooli lõpetamist tulla kodumaale, kuid selleks ei antud luba. Ta nimetati kohtuameti kandidaadiks Tiflisi kohtupalati juure, kus peagi sai kohtupalati abisekretäriks, siis Baku ringkonnakohtu sekretäriks ja rahukohtunikuks Bakus, kuni ta 1913. a. jälle Tiflisi tagasi kutsuti, siis juba kohtupalati sekretäriks. Sellel kohal teenis ta revolutsioonini. Siis hakkas ta vannutatud advokaadiks, olles ühtlasi Vene linnade liidu Kaukaasia peakomitee peasekretäriks ja administratiivosakonna juhatajaks. Gruusia vabariigi päevil oli ta Gruusia linnade liidu peasekretäriks. Hiljem oli ta asjadevalitsejaks Gruusia kõrgemas majanduslikus nõukogus. Sealt opteerus ta koos perekonnaga 1921. aastal Eestisse.

Alati sõbraliku ja vastutulelikuna on juubilar kolleegide ja alluvate seas lugupeetud ja armastatud. Juubilar on mitme kodumaa ja välismaa teadusliku seltsi liige ning viljakas ja tunnustatud autor nii kodu- kui välismaal riigi- ja administratiivõiguslikkude küsimuste alal. Juubilar on energiline seltskonnategelane: nii on ta Draamastuudio teatri ühingu esimees, Eesti punase risti sekretär, Eesti-Tshehhoslovakkia ühingu esimees, Eesti-Poola ühingu abiesimees, peale selle tegev veel paljudes teistes seltsides ja ühingutes.