Mine sisu juurde

Soome president jõudis Orule

Allikas: Vikitekstid
Lühiandmed
Pealkiri: Soome president jõudis Orule
Allikas: Uus Eesti, 2. august 1936, nr. 206, lk. 1.
1 pilt: Voka vallavanem Kalju Otu, kes pidas Soome presidendile tervituskõne.

Erarongiga sõitis kaasa kindral J. Laidoner abikaasaga. ― Kogu Virumaa lipuehtes. ― Riigivanem K. Päts oli oma külalistel vastas Toila jaamas. ― Kahe riigipea südamlik tervitus kohtamisel. ― Vokas rahvahulga austusavaldused Eesti ja Soome riigijuhtidele.[muuda]

Orul, 1. augustil.

Soome president P. Svinhufvud jõudis Tallinnas laupäeva [1. augusti 1936] ennelõunal väljunud erarongiga ühes abikaasaga ja oma saatjaskonnaga Toila jaama. Täpselt kell 1 päeval. Seal ootas külalist riigivanem K. Päts. Mõlemad riigipead, kelllel see järgimööda juba kuues aasta igal suvel kokku saada ― kordamööda kord Eestis, kord Soomes, ― tervitasid üksteist väga südamlikult.

Peale riigivanema K. Pätsi olid jaamas külalisi vastu võtmas 1. diviisi ülem kindral Kruus, kohaliku kaitseringkonna ülem kol. Kursk, Narva prefekt Kane ja rida teisi ametlikke isikuid ning Soome saadik Hynninen.

Koos Soome preidendiga sõitsid Toilasse kaitsevägede ülemjuhataja kindral J. Laidoner abikaasaga ja riigivanema käsunduskindral Jonson.

Toila jaama hoone oli kaunistatud Eesti ja Soome lippudega, loorberipuude ja lilledega. Kuna Soome presidendi saabumine Tallinna ja Toila kaudu tuli ootamatult, siis kohalikust rahvast teadsid sellest vähesed ja seetõttu oli Toila jaamas Eesti ja Soome riigipeade kohtamist jälgimas ainult inimesi jaama kõige lähemast ümbrusest.

Kuid igal sammul oli näha, et kogu Virumaa on valmistanud end ette Soome presidendi tervitamiseks. Kõikjal lehvisid laupäeval [1. augustil 1936] taludel lipud, tihti Eesti ja Soome lipud kõrvuti. Soome presidendi külaskäigu päevad muutuvad Virumaale pidulikkudeks päevadeks, mida veel kaua mäletatakse.

Toila jaamast sõitsid riigivanem K. Päts ja Soome president Svinhufvud koos saatjatega autodel Voka kaudu Oru lossi.

Voka valla tervitus Soome presidendile.[muuda]

Voka vallamaja juure oli püstitatud suur auvärav vanikute, Eesti ja Soome lippudega ning suure pealkirjaga “Terve tuloa!” (Tere tulemast!”) Vallamaja juure oli kogunenud ka rohkesti rahvast ― ümbruskonna põllumehi, kohalikkude seltside tegelasi ja liikmeid ning ka suvitajaid ümbruskonnast. Tee äärde olid seatud spaleerid algkooliõpilastest, kaitseliitlastest, kaitseliidu mererühmast, kodutütardest, ÜENÜ Voka osakonna liikmetest ning Toila ja konju tuletõrjujatest. Kohal oli ka mõlema tuletõrje ühingu koondatud oekester.

Riigivanema ja tema külalise ― Soome presidendi saabumisel mängis orkester tervitusmarssi. Riigivanem ja president väljusid autodest ja neile ütles tervistuskõne Voka vallavanem Kalju Otu, kes on ülikooliharidusega põllumees. Ta tervitas mõlemaid riigipäid nende tulekul Voka valla piiridesse ja sõnas siis:

“Soome külalised lahe tagant on meil alati tervitatud külalised. Oleme Soomega naaberrahvad, kuid meid seovad veelgi sügavamad sidemed, ― oleme üks hing ja üks süda!

Meie, Voka rahva, sooviks on, et viiksite siit kaasa kõige paremad nähtused meie rahvast ja maast. Teadke alati, et meie rahva süda tuksub ühes teiega.”

Kõne lõpul hüüdis vallavanem “elagu” Soome presidendile ja Soome rahvale. Siis tõlkis vallavanem ise oma kõne soome keelde. Rahvahulk hüüdis jälle “elagu”. Orkester mängis Porilaste marssi.

Riigivanemale ja Soome presidendile kinnitasid väikesed kodutütred rinda lilli ja andsid Soome külaliste abikaasadele ja proua Laidonerile lillekimbud. Suured kimbud lilli said ka riigivanem ja president.

Jõudmine Oru lossi.[muuda]

Oru lossi saabuti kell pool 2 päeval. Seal seisis auvalves lossi garnison ühes 1. diviisi orkestriga. Lossi oli juba enne seda saabunud 1. jalaväe rügemendi ülem kol.-leitn Koern, kelle väeosast on lossi garnison. Kol.-leitn. Koern raporteeris riigivanem K. Pätsile ja ta esitleti Soome presidendile. Siis ta esitles omakorda, presidendile lossi garnisoni ülemat major N. Urbanit. Seejärgi mängis orkester ühise viisiga Eesti-Soome hümni ja tervitusmarssi.

Seejärgi mindi lossi. Külalised juhatati kohe neile määratud ruumidesse. Soome president koos abikaasaga, ta noorem poeg mag. E. Svinhufvud koos abikaasaga ja Eesti saadik Helsingis H. Rebane koos abikaasaga, asusid lossi 2. korrale.

Peaminister Kivimäki abikaasaga, Soome saadik Tallinnas Hynninen ja teised presidendi saatjaskonda kuuluvad isikud said endale toad lossi 3. korral.

Kell 2 päeval algas lossis eine kitsamale ringkonnale. Hiljem vaadati lossi ja imetleti selle osaliselt rahvastiilis soetati sisustust. Samuti kutsus külalistes esile vaimustuse Oru lossi looduslikult kaunis ümbrus.

Kell 5 pidi sõidetama Narva ja Narva-Jõesuhu.

*

Pühapäeval [2. augustil 1936] saabuvad Orule peaministri asetäitja K. Eenpalu, välisminister Fr. Akel ja majandusminister K. Selter abikaasadega.

Riigivanem K. Päts saabus Orule juba möödunud neljapäeva õhtul koos oma venna haridusministri abi Vold. Pätsi ja viimase abikaasaga. Sellest ajast saadik lehvib lossil riigivanema standart.