Soome vapsid arvustustules

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Soome vapsid arvustustules.
Allikas: Uus Eesti, 12. detsember 1935, nr. 86, lk. 5.

Nad värbivad oma ridadesse kommuniste. Vaidlused parlamendis Lapua-liikumise ja IKL-i üle.[muuda]

Üks sotsialistlik kõneleja teatas, et Taga-Põhjalas endised kõige agaramad kommunistid on nüüd IKL-i kõige agaramad tegelased, ja et ei olevat olnud ühtegi juhtumit, kus oleks takistatud kommunistide astumist IKL-i. Ühtlasi olevat kõnelejale kommunistide poolt kinnitatud, et nende maailmavaateis ei ole sündinud mingisuguseid muutusi, vaid kuna kommunistide tegevus on keelatud, siis see võimaldab kommunistidel talitada oma kaalutluste järgi. Kommnistlik erakond olevat töölistele annud otseselt käsu ühineda IKL-iga, kuna sellega avaneb neile võimalus relvi saada.

Maaliidu esindaja seletas, et IKL-is oevat püütud salaluuret nii hästi organiseerida, et ta jätab varju GPU oma.

Rootsi rahvaerakonna esindaja seletas muu seas, et ei saa olla mingit kahtlust selle kohta, et IKL on tõeliselt Lapua-liikumise jatkamine.

Edumeelse erakonna esindaja seletas, olevat täiesti selge, et IKL on teise nime all tegutsev Lapua-liikumine, ja et võimud peaksid astuma täie õigusega selle maskeeritud Lapua-liikumise vastu. IKL kasutab küll teisi meetodeid, kuna ta on selleks sunnitud, kuid kriitilises seisukorras olevat karta, et see liikumine võtab jälle tarvitusele oma vanad meetodid.

Siseminister, kes võttis vaidluste kestel korduvalt sõna, ütles muu seas, et praegu on käimas Lapua-liikumise ja IKL-i vaheliste suhete selgitamine. Ühtlasi minister imestas IKL-i lahke vastutuleku üle, millega ta on võtnud oma liikmeiks kommunistlikke tegelasi.

“Helsingin Sanomat” kirjutab nende parlamendivaidluste puhul, et ajakirjandus on varem juba korduvalt arvustanud seda agarust, millega IKL õngitseb endale poolehoidjaid ja seejuures isikuid, kes varem on võtnud osa kommnistlikust tegevusest, asetades neid IKL-is isegi juhtivaile kohtadele. Kuna meie fashistliku erakonna “võitlusorganisatsioonide” suurem osa näib koosnevat isikuist, kes on varem tegutsenud kommunismiga, siis vajab see küsimus riigi julgeolu seisukohalt tõsist tähelepanu. Võimud peavad selle eest hoolt kandma, et kommunistid ei kasutaks meie fashistlikku erakonda oma abiliikumisena, mis põhjustaks ebameeldivaid tagajärgi.