Tarkade Klubi/jaanuar 2008/Viis ennustust viieks aastaks

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Autor: Hendrik Roonemaa
Pealkiri: Viis ennustust viieks aastaks
Ilmumisaasta: 2008
Ilmumiskoht: Tarkade Klubi
Allikas: Tarkade Klubi, jaanuar 2008, lk 15
Käesolev artikkel on avaldatud Vikitekstides ajakirja Imeline Teadus loal.

Tehnoloogiahiid IBM võttis kokku avaliku info, mitte nii avaliku info oma laboritest ning muu huvitava info, mis neile kätte sattus, ning tõi detsembri teisel poolel avalikuse ette viis tehnoloogiaalast ennustust järgmiseks viieks aastaks. Need peaksid olema viis suurt asja või trendi, mis meie elu uueks loovad. IBM pole mingi nurgatagune taskufilosoofiline kamp, vaid tõsiseltvõetav seltskond, seega viskame pilgu peale. Uus elu algab siit.

Roheline eluviis muutub ka rahakotisõbralikumaks. Kui seni on taastuvatest allikatest pärit energia, ökoloogiliselt puhaste kaupade või isegi hübriidauto ostmine tähendanud küll kummardust looduse suunas, kuid hoopi rahakotile, siis IBM ennustab, et järgmise viie aasta jooksul muutub looduse säästmine vähemalt mõnedes valdkondades ka rahakotile kasulikuks. Peamiselt käib jutt intelligentsest elektrivõrgust, kuhu on ühendatud intelligentsed seadmed, mis suudavad sulle kas või mobiiltelefoni kaudu meelde tuletada, et nad on ikka veel sisse lülitatud ja sa saad nad energia säästmiseks välja lülitada. Intelligentsed elektrivõrgud aga annavad sulle väga kiiret tagasisidet selle kohta, kui palju energiat sa parajasti kulutad, ning võimaldavad sul soovi korral osta ainult rohelist energiat.

Liiklus muutub tundmatuseni. Seda on vist iga viie aasta järel ennustatud, aga IBM proovib jälle. Autod saavad sensorid ning oskavad suhelda nii teiste autode kui teede-tänavatega. Valgusfoorid muutuvad tänu sellele nii intelligentseks, et suudavad liikluskoormust ise jagada ning automaatselt liiklusvoogu teistele marsruutidele ümber suunata, et ummikuid võimaikult vähe oleks. Omavahel suhtlevad autod vahetavad infot teeolude ja muu kohta ning auto oskab ise vastu võtta otsuseid, mis liiklusohtust suurendavad.

Sa tead, mida sööd. Seadusi ja määrusi selle kohta, kui palju peab toidupakendil toidu kohta kirjas olema, on siiani kogu aeg karmistatud, ent IBMi ennustus lubab sellele infole täiesti uut taset. Üsna varsti tead sa seda, millises kliimas ja millises mullas on toit kasvanud, kas ja milliseid pestitsiide on kasutatud ning kas ja milline saaste on toidu kasvamise kohas olnud, Sa saad infot selle kohta, kui palju on toidu valmistamisele või kasvatamisele kulutatud energiat, milline oli toidu transportimise konteinerites temperatuur ja õhu kvaliteet ja nii edasi. Ning seda kõike tänu uutele sensoritele ja juhtmevabadele tehnoloogiatele.

Mobiiltelefon muutub veel tähtsamaks. Sedagi on kuuldud aastaid, aga no proovime siis veel. Telefonist saab pank, piletimasin, ostukaaslane ja nii edasi. Nägid tänaval kedagi mantlis, mis sulle meeldima hakkas? Pole viga, tee aga sellest pilt ja saad kohe oma telefonist teada, millistes poodides seda mantlit müüakse. Enamgi veel, su telefon näitab sinust 3D-pilti, uus mantel seljas, nii saad kohe otsustada, kui hästi see sulle istuks. Telefon juhib sind võõras linnas, pakkudes meelelahtusvõimalusi ja restorane, teeb reserveeringu ja maksab piletite eest.

Meditsiini digitaliseerimine loob selle ala uueks. Sinu kehast tehakse 3D-kujutis ning arstid ei pea sinu haiguslugude leidmiseks enam paberites lappama, vaid lihtsalt vaatama nende ees monitoril kõrguvat 3D-kujutist sinust. Soovi korral saavad nad klikkida neid huvitava koha peale su kehas ning näha, kunas ja milliseid probleeme seal olnud on. Enamgi veel, arvutid suudavad juba lähitulevikus digitaliseeritud haiguslugusid ja sümptomeid võrrelda ning pakkuda automaatselt välja senisest palju täpsemaid diagnoose.