Teise koja koosseis tuleb moodustamisele juba varsti

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: Teise koja koosseis tuleb moodustamisele juba varsti.
Allikas: Uus Eesti, 13. oktoober 1935, nr. 26, lk. 3.

Riigivanem K. Pätsi seletusi.[muuda]

Tallinna saksa lehe 75-aasta juubelinumbris on avaldatud jutuajamine riigivanem K. Pätsiga, kus riigivanem toonitab muu hulgas järgmist:

Valitsus on kindlasti otsustanud demokraatliku riigikorra juurde jääda, kuid selle juures tahab ta kaasa aidata niisuguste paranduste läbiviimisele meie riigikorras, mis kindlustaks meie kõrgematele riigiasutustele tasakaaluka töötamise. Rahvaesindus korraldatakse ümber kahekojaliseks. Esimene koda koosneks rahva poolt otse valitud esindajaist, teise kotta kuuluks kutsekodade, omavalitsuste, kaitseliidu, kohtute ja vähemusrahvuste esindajad. Osa teise koja liikmeid nimetatakse riigivanema poolt, et riigi-, seltskonna- ja kaitseväe elus kogenud ning teeneterikkad isikud ka seal oleks esindatud.

Riigivanem peab jääma riigipeaks, kellele kuuluvad demokraatliku riigikorra juures riigipea õigused, kuid kes mitte ei saa etendada isevalitseja osa. Niisugustel alustel kavatseb valitsus teostada uuendusi.

Juba lähemal ajal loodetakse jõuda kutsekodade organiseerimisega nii kaugele, et võib moodustada teise koja koosseisu. Kui ka esimese koja liikmed rahva poolt ära valitakse, siis on võimalik rahvahääletuse korras nõutada volitust põhiseaduse parandamiseks.

Eesti vabariik on demokraatlikul alusel loodud ja jääb selleks ka edaspidigi.

Need riigivanem K. Pätsi avaldused ühtuvad üldjoontes seletustega, mis ta tõi ette oma kõnes Isamaaliidu keskkomitee koosolekul.