Waba Maa/1933/12/30/„Wabadussõja Rindemehed“ alustasid tegewust

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lühiandmed
Pealkiri: "Vabadussõja Rindemehed" alustasid tegevust
Allikas: Vaba Maa, 30. detsember 1933, nr. 305, lk. 1.

Admiral Johan Pitka ajutiseks juhiks.

Viimasel jõulupühal pidas “Vabadussõja rindemeeste” ühing Tallinnas oma asutamise koosolekut. Koosolekul rõhutati, et vabadussõjalaste nime võivad kanda ikkagi ainult tõelised vabadussõjalased. Eesti vabadussõjalaste liikumine, mis õieti oli alustatud, on kaldunud kõrvale sellest põhinõudest ning ühtlasi libisenud ideeliselt tasapinnalt puht erakondlisele tasapinnale. See on olnud põhjuseks, mis sundis tõsiseid vabadussõjalasi ette võtma esialgse ideelise sirgjoonelise liikumise jatkamist sealt edasi, kus õigelt teelt kõrvale kalduti.

“Vabadussõja Rindemeeste” eesmärgiks on koondada enda ümber kõiki vabadussõjalasi, nende parteipoliitilise kuuluvuse peale vaatamata. Nõuetav on vaid see, et nad oma seisukohavõttudes päevapoliitilistes küsimustes suudaksid lähtuda kõrgemalt vaatekohalt, arvestades kogu Eesti rahvuse, kui lahutamatu terviku, huvisid. Ühingu otstarve on: hoida alal tõsist, aatelist vabadussõjavaimu, mis täitis võitlejate südameid ja meeli Eesti vabaduse ja iseseisvuse kättevõitmisel.

Aktiivsest poliitikast ühing, kui niisugune, osa ei võta. Küll tahab ta aga seista valvel ja olla rasketel katsumise aegadel Eesti rahva südametunnistuseks, et ümberkorraldused meie riiklikus elus toimuks õnnelikult, ja meie riigi alused kindlustataks järjest paremini.

Koosolekul valiti kuni peakoosoleku kokkukutsumiseni 5-liikmeline ajutine juhatus. Ühingu ajutiseks juhatajaks sai kõikide üksmeelsel soovil vabadussõjaaegne merijõudude juhataja admiral Johan Pitka.