Lehekülg:Ivanhoe Scott-Tammsaare 1926.djvu/288

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

sagedasti vapper rüütel oma haavad nende ravitseda usaldas, kes oli tema südant veel sügavamalt haavanud.

Iseäranis aga olid juudid, mehed kui ka naised, arstiteaduse kõigi harudega tuttavad ja niihästi kuningad kui ka vägevad parunid usaldasid end sagedasti haavatult või muidu haigelt selle põlatud rahva mõne üksiku targa liikme hooleks. Juudi arstide agarat tarvitamist ei vähendanud isegi see, et kristlaste seas üldine arvamine valitses, nagu tunneksid Juudi rabid lähemalt mingit salateadust, eriti aga kabbalistlikku kunsti, mis oma nime ja alguse saanud vanade Iisraeli tarkade uurimisest. Rabid ei püüdnud oma tutvust üliloomulikkude võimudega mitte salata, sest see ei võinud viha nende vastu kuidagi kasvatada (polnud ju midagi, mis olekski võinud teda veel suuremaks teha), küll aga ennemini vihaga ühendatud põlgust pehmendada. Juudi mustkunstnikku võidi samuti vihata nagu juudi liigkasuvõtjatki, kuid teda põlati vähem. Arvesse võttes nende teostatud imelisi ravitsusi, peab arvama, et juutidel olid mingisugused sala-abinõud ja teadmised arstimises, mida nad oma eraldatud seisukorra tõttu kristlaste eest suure hoolega varjasid.

Ilusat Rebekkat kasvatati hoolega kõiges tema rahvale omases teaduses, mille tema andekas ja võimeline mõistus vastu võttis, korraldas ja laiendas, nii et tema teadmised ulatusid üle tema eluaastate, soo ja isegi üle selle ajajärgu, milles tema elas. Oma teadmised arstiteaduses ja ravitsemiskunstis omandas ta kelleltki vanalt juudinaiselt, nende kuulsama arsti tütrelt, kes Rebekkat kui oma last armastas ja arvamisel oli, et ta oma armualusele saladused on usaldanud, mida ta ise oma targalt isalt saanud samus aastais ja oludes. Mirjami oma saatus oli — tolleaegse pimeda rahva fanatismi ohvriks langeda, kuid tema saladused elasid tema andekas kasvandikus edasi.

Nõnda teadmistega ja iluga varustatult austati ja imetleti Rebekkat tema oma rahva seas üldiselt, sest teda peeti üheks neist pühadest naistest, kellest räägivad vanad kirjad. Rebekka isagi, kelle armastusega ühines tahes või tahtmata


288