Õpilase võõrsõnastik/Saateks

Allikas: Vikitekstid
Õpilase võõrsõnastik
August Voldemar Kõrv
A

SAATEKS.

Sageli on meil nurisetud meie õpilaste vähese võõrsõnade oskuse pärast ja on püütud sellele nähtusele leida mitmesuguseid seletusi. Ometi on üheks suuremaks põhjuseks siin seni olnud vastava käsiraamatu puudumine, mis oleks olnud õpilasile vastuvõetav nii koostuselt kui ka hinnalt.

„Õpilase võõrsõnastik“ tahab selle puuduse kõrvaldada. Ta on koostatud „Eesti õigekeelsus-sõnaraamatu“ alusel ja temas on püütud pakkuda kõiki kirjanduses, ajalehis, kuukirjus jm. sagedamini esinevaid võõrsõnu. Sellejuures on välja jäetud üheltpoolt üldtuntud ja teiseltpoolt eesti keeles väga harva või üldse mitte esinevad võõrsõnad, mis asjatult koormaksid sellise teose piiratud ruum-ala. Samal põhjusel on välja jäetud ka puhtteaduslikud ja tehnilised oskussõnad, mis on lähemalt seletatud vastavais teoseis.

Võõrsõnade siit-säält valik nende tundmaõppimiseks on tülikas meie juba niigi ülekoormatud eesti keele õpetajaile ja õpilasil kaovad peagi kaustikuisse või üksikuile paberilehile märgitud sõnad. Unustamise puhul aga puudub võimalus vastavat sõna üles leida ja uuesti meelde tuletada. Nii annab vaevarikas ning liiga palju aega nõudev töö vähe tulemusi.

Sõnade rühmitamist, mis nad laiali paiskaks, ei ole siin peetud otstarbekohaseks. Oleks parem, kui õpetaja ise nad mingi märgikesega seeriaiks jagaks vastavalt nende raskusele ja õpilaste arengule. Nii jääksid sõnad kokku ja moodustaksid tervikulise sõnastiku, mida õpilane võiks kasutada nii enne kui ka pärast otsest sõnade õppimist.

Teose koostaja pole muidugi mõtelnud, nagu peaks õpitama kõik siin esitatud sõnad. Aitab, kui on aktiivselt õpitud umbes pooled neist. Ülejäänud osa võiks jääda siis juba õpilase enese hooleks. Kui kord aktiivne huvi on äratatud, siis võib loota ka edukat töö jätkamist.

Kui teoseke aitab tõsta võõrsõnade teadmise taset õpilaskonnas ja kaugemalgi, kuhu ta mõjupiirkond võiks ulatuda, siis on ta täitnud temale pandud lootused.

Võimalikele puudusile tähelepanu juhtimise ja kõigi asjalike näpunäidete eest suurim tänu kaasõpetajaile! Samuti parim tänu kõigile neile, kes kuidagi on kaasa aidanud selle teose saamisele!

Tallinnas, 10. veebruaril 1935.

Autor.