Üleüldine ajalugu (Bergmann)/1232

Allikas: Vikitekstid
Üleüldine ajalugu
Jaan Bergmann

II. Järk: Athena auu ja wõimus.

§ 32. Athena ühendus.

Ühenduse juur.1. Persia sõjas ilmus iseäranis Athena rahwa wõimus, wägi ja jõud. Aga ka kõik Greeklased nägiwad, mis ühendus maksis ja kuda ta waenlaste küüsist päästis. Sellepärast heitsiwad wähemad wallad wägewa Athena warju alla, kelle kätte nüüd hegemonia sai. Sparta jäeti kõrwale, sest kare ja wali Lykurguse seadus, ülemate kalkus ja karmus ehmatas teised maakonnad temast eemalle. Aga hääl meelel ei annud Sparta mitte ülemat wõimust oma käest: teda alles hoida saatis ta Pausanias.Pausania nende Greeka linnade ja saarte wasta Asia piiril, mis weel Persialaste päralt oliwad. Aga Pausanias hakkas Persia kuningaga Greeka maa ärawõitmise üle kaupa tegema. Kuid asi tuli wälja. Pausanias põgenes kohtuteenrite eest templisse, aga uks müüriti kinni ja ta suri nälga. Räägitakse, et Pausania enese ema olnud esimene kiwa kinnimüürimiseks kokku kandmas.

Ühendus.2. Selsamal ajal läks Athen päew päewalt ikka tugewamaks: tema müürid oliwad kõrged ja tõutasiwad warju waenlaste wasta, tema ammetnikud ja ülemad oliwad ustawad ja äratasiwad usaldust üleaediste ja eemal elawate südames, tema teadused ja kombed ja haritud wiisid kutsusiwad ikka enam osawõtjaid ühendusele. Iseäranis tegew ühenduse asjus oli Aristeides. Tema nõuu pääle asutati Kassa.ühendusekassa ja pandi Deluse saarele seisma, sest et seda paika pühaks loeti. Aristeides aga waliti ühenduse liikmetelt maksu jautajaks ja kassahoidjaks. Ja mõlemais ammetites kandis ta oma liignime õigusega. Aristeidese †.Seda tunnistab ka see, et ta nii kehwalt suri, et riigi kulu teda maha mattis ja ta tütarde kaasawara kulu kassast kattis.

Kimon.3. Pärast Aristeidese surma oli Kimon, Miltiadese poeg, kõige tähtsam mees Athenas. Tema oli wahwa kui Miltiades, tark kui Themistokles, õiglane kui Aristeides. Sõda Persia wasta püüdis ta iga pidi edasi saata. Teda ennast waliti ülemaks päälikuks ja ta wõttis ühe linna teise järele ära, kunni ta Eurymedoni lahing: 469.Eurymedoni[1] lahingis ühe päewaga suure Persia maa- ja merewäe ära wõitis. Aga nagu kuulsal mehel ikka palju waenlasi ja wastalisi on, nõnda ka Kimonil. Iseäranis agar wastaline oli Perikles, kes enne järele ei jätnud, kui ta Kimoni kiwikohtu teel kodumaalt oli minema saatnud. Kuid seesama mees nõudis mõne aja pärast rahwakogul, et Kimonit koju tagasi kutsutaks, sest et Spartlased ja Persialased Athena linnale kibedaid päiwi walmistasiwad. Kimon tuli ja uueste hakkas õnn tema eel käima. Kuid juba mõne lahingi järele jäi ta Kitioni linna ümber piirates Kypruse saarel haigeks ja Kimoni †: 449.suri. Aga weel wõitsiwad tema wäed Persia sõjamehed ära, nii et rahu tehti, kelle järele Wäikse-Asia Greeklastele Persia poolt wabadust kuulutati.


§ 33. Perikles.

Athena õitsew aeg.Athena wõimus oli nüüd kõige kõrgema järje pääl ja ta auu ja nimi kuulus mitte üksi üle Greeka maa, waid kõigil riikidel, mis ümberkaudu olemas oliwad. Tema juhatajaks aga sai pärast Kimoni surma Perikles: 444.Perikles, kes juba lapsest saadik rahwa meelt oli rõõmustanud ning nende südant hääde lootustega täitnud. Ta oli kena kehaga, wiisata moega, priske näuga. Tema keel oli lahe ja ta kõne kõlas nii kenaste, et teda „taewaliseks“ kutsuti. Tema waimuanded oliwad üleüldse suured. Aga ta hoidis ennast riigiammetitest eemalle, sest et wanem rahwas kartis, et ta Pisistratuse teed hakkaks käima, kelle nägu ta oli. Aga siiski püüdis ta oma mõistust mõjuwalt tarwitada nõuu andes, teed näidates ja juhatades: rahwa edenemine oli ta ülem mure. Ja tema nõuu pääle wõeti tõeste mõnesugused Uuendused.uuendused ette: Areiopagose käest wõeti üks osa õigusi ära; igale ammetnikule ja rahwakogul käijalle anti waewawäärilist palka, mis läbi ka need, kes oma käte pihtadega oma pääd toitsiwad, walitsuse asjust wõisiwad osa wõtta; ühendusekassa toodi Deluse saarelt Athenasse, mis sest saadik otse kui Athena omanduseks loeti, sest et tarwitataw kulu säält wälja wõeti.

Ehitused.2. Ühendusekassast wõttis Perikles ka selle kulu, miska ta uhked hooned ja ehitused Athenasse ehitada laskis, mis linna kaunistasiwad ja tema kodanikkude nime kuulsaks tegiwad; ja ka selle kulu, miska ta kunstnikkudelle ja teadusnikkudelle auupalka muretses, keda ta hulkana päälinna oli kogunud. Sest see tuli, et tema ajal kõik, mis senni oli nuppu läinud, lahti lõi, ja kirjanduse ja kunsti kuldne õilme aeg kätte jõudis. Kõige tähtsamad Periklese aegsist ehitustest on: Propyläid ehk uhke marmoriwäraw, kust wiis ust ülesse kindlusemäele ehk Akropolisse wiisiwad; Parthenon ehk Pallas Athene tore tempel, kus sees kuulus kuldne ja elewandiluine Athene kuju, mis Pheidias walmistanud; Odeion ehk suur ümargune lauluhoone; Stoa ehk kena pildikogu uhkes sammastel seiswas hoones. Pääle nende oli weel hulk toredaid riigiehitusi, nagu kohtu- ja koolimajasid, püha- ja kogukodasid, teatrid ja sammastikka. Kodanikkude hooned oliwad lihtkorral ehitatud.

Periklese wiimsed päewad.3. Täieste 40 aastat oli Perikles, ehk ta küll mitte kordagi arehon ep olnud, riigi juhataja ja walitseja. Oma „taewalise“ kõne läbi suutis ta igal ajal rahwa südameid ära sulatada ja nende meeli oma tahtmise järele kallutada: mis ta hääks kiitis, see sündis; keda ta hukka mõistis, seda mõisteti hukka; kelle eest ta kostis, selle süü unustati ära. Aga wana ea sees sai temagi kurwe päiwi näha: suure katku ajal, mis Peloponnesuse sõja algusel Athenas möllas, wõttis rahwas pääliku nime tema käest ära ja sundis teda suurt hulka raha maksma; päälegi suriwad tema pojad ja sugulased katkusurma. Siis küll pööris rahwa meel ja Perikles sai oma ammeti tagasi, aga langes ise pea katku kätte. Periklese †.Kui surm juba oma külma käe tema järele wälja sirutas, rääkisiwad ümber seiswad kodanikud tema suurtest tegudest ja häädusest ning lugemata wõitudest, sest nad arwasiwad teda juba surnud olewat. Aga Perikles kuulis kõik ja ütles: „Panen imeks, et üksi seda nimetate, mis osalt õnne oma, osalt ka teistele päälikutele osaks saanud, kuna ülema asja ära olete unustanud: ükski Athenlane ep ole minu pärast leinalinikut omale ümber pannud!“ Selle pääle heitis ta hinge.

  1. Eurymedon on wäike oja Wäikses-Asias.