Eesti kirjanduse ajalugu (Hermann)/Arstiraamatute kirjutajatest

Allikas: Vikitekstid
Eesti kirjanduse ajalugu
Karl August Hermann

Arstiraamatute kirjutajatest.

Uuemal ajal on Eesti keeles õige rohkesti arstiraamatuid ilmunud. Ees otsas käib Eesti suur kirjamees Dr. Fr. Kreutzwaldt, kes oma mõnusasti kirjutatud raamatuga „Koduarst“ Eesti rahwale tulusat õpetust annab terwise hoidmises. Pääle selle on iga sugu terwise hoidmise raamatuid nimede all „Majatohter“, Kodutohter“, „Maarahwa koduarst“, „Terwise wõti“, M. Tõnissoni Kneippi toherduse raamat ja teised ilma kirjutajate nimeta sarnase sisuga kirjad. Kuid nendel ei wõi seda kasu ega tulu olla, kui päris arstide kirjadel. Meie nimetame nendest siin kõigest kaks.

Dr. P. Schneider kirjutas raamatukesed „Õpetus, kuida haigeid peab rawitsema ja äkiliste haiguste ja õnnetuste juures abi tehtama“ 1886, „Juhatus lapse terwise hoidmiseks tema esimesel eluaastal“ 1889, „Kuidas hoiame oma terwist ja pikendame seeläbi oma elupäiwi? Lühike terwiseõpetus“ 1896.

Dr. P. Hellat on üks tähtsam Eesti arst, kes 1882 kuni 1887 Tartus studeeris, Dr.-i eksami tegi, siis Saksa-, Prantsuse- ja Inglise-maal edasi õppis ning Peterburi elama jäi. Tema on Eesti keelde suure ja tähtsa arstlise raamatu „Terwise õpetus“ kirjutanud, mis 1891—1894 ilmus ja iga pidi teadusliste nõudmiste järele kirjutatud on. Tema on selle raamatu läbi Eesti kirjanduslist teadust suurel wiisil edendanud. Ka muidu on ta Eesti elust edendawalt osa wõtnud: Ta oli kaua aega Peterburi „Eesti Häätegewa seltsi“ president.