Eesti kirjanduse ajalugu (Hermann)/Eesti keel Luteruse usu tulemisel

Allikas: Vikitekstid
Eesti kirjanduse ajalugu
Karl August Hermann

Eesti keel Luteruse usu tulemisel.

Eesti rahwas wõttis Lutheruse usu wasta. See sündis, ilma et rahwas, kes seestpidi alles pagana-usku oli, suurt wahet märkas. Aga Lutheruse usu loomus on ikka olnud rahwa oma keeles kirjandust sünnitada. Ka Saksa kirjandus algas õieti kõige rohkem Lutheruse piibli ümberpanemisega.

Esimene Eesti keeli raamat Lutheruse usus eestlastele oli muidugi mõista Lutheruse katekismus. See olla juba aastal 1553 trükitud, ja tema kirjutaja olnud keegi Franz Witte. Trükikulud olla ordumeister Galen kandnud, ja raamat olla Lübekis wälja tulnud. Paraku ei ole sellest raamatust seni ajani ühtegi eksemplari leitud, ja ka Dr. Wiedemann teatab, tema otsinud raamatut, aga ei ole leidnud. Witte katekismus on aga 37 aastat waremini trükitud kui Weltheruse oma, millest ülemal räägitud.

Siis on meil weel sõnum olemas, et aastal 1619 on keegi Johann Buccius Eesti keeli Lutheri katekismuse ja kiriku lauluraamatu trükis ilmuda lasknud. Ka neist raamatutest ei ole seni ajani kõige wähemat jälgegi järele jäänud, kuna aga 19 aastat enne seda Georg Müller aastal 1600 oma jutlused Eesti keeli üles kirjutas, mis alles a. 1890 on üles leitud ja nõnda siis juba ammugi kirjutatud oliwad, kui Buccius oma katekismuse ja lauluraamatu trükkida laskis.