Eesti kirjanduse ajalugu (Hermann)/Paul Undritz

Allikas: Vikitekstid
Eesti kirjanduse ajalugu
Karl August Hermann

Paul Undritz.

Kirjutajaid noorele põlwele on Eesti kirjanikkude seas wähe, nagu seda juba enne oleme ütelnud. Paul Undritz on säärane. Ta oli enne kihelkunna-kooliõpetaja Audrus, walmistas end ise ülikooli ette, tegi eksami ja õppis kirikuõpetajaks, oli abiõpetaja Wändras ja sai pärast 1884 aasta ümber Walgas Eesti koguduse õpetajaks, kus ta jõulukuu 1. päewal 1897 suri.

Undritz andis oma raamatud enne ülikooli-aega ja ülikooli-ajal wälja. Esiti tuli P. Põhjandi warjunimel jutt „Kangekaelsus kaotab“. Siis ilmus raamat „Looduse lood lastele I.“ Tartus 1877 ja II. 1878. Raamatus on enam osa ümber pandud lugemised Franz Wiedemanni järele Saksa keelest. Enamasti on need looduse tähelepanemised, mis noorele sugule wäga tulusad on.

Teine raamat aastatel enam edenenud noorele sugule oli „Mõistlik jutustaja“, mis Laakmanni juures 1879 ja 1881 kahes jaos trükiti. Raamatus on õpetlikud palad, jutud, luuletused, muinasjutud ja muud kirjutused, muist alguskirjad, muist ümberpandud. Raamat on waimu hariwa sisuga. Kahjuks on kõigil Undritzi kirjadel wähe kange keel, mis ladusat ja sorawat kõnet küllalt mõjuda ei lase.

Ka Soome keelest on Undritz raamatuid ümber pannud, nõnda nimelt „Kaarlo Suomalaise nowellad“, mis muidu wäga kenad oleksiwad, kui natuke kange keel sorawust ei takistaks. See wiga ei ole aga nii suur, et Undritzi kirjad selle pärast kõlbulised ei oleks. Nad on kasuliste kirjade sekka lugeda.

Kirikuõpetajana ei ole Undritz enam kirjanduse edendusest osa wõtnud.