Mine sisu juurde

Lehekülg:Üleüldine ajalugu Bergmann 1879.djvu/128

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
116
Wana aeg. Rooma riik. 2. piir: VIII, § 71. 72. Pompejus.

oli ta ida rannas ning Wahe meri rööwlitest puhas. Siis otsis ta rööwlipesad Kilikia mägede wahelt üles, wõttis nad wangi, häwitas nende hooned ja laewad tulega ära.


§ 72. Pompejuse wõidud Asias.

2. Mithridatese sõda:74—62.1. Waewalt oli Pompejus mererööwli sõjaga walmis, kui teda teise Mithridatese sõja ülemaks juhatajaks waliti ja wolitati kõik teha, mis riigile kasuliku ning tululiku arwaks olewat. Mithridates oli Rooma sisemiste tülide pääle lootes sõda alganud, et ümberkaudseid maid oma woli alla wõita. Aga Rooma prokonsul[1] Lukullus.Lukullus tõttas talle wasta ning sundis teda Armenia maale põgenema äialt abi otsima. Aga ka kahe kuninga wäed wõitis Lukullus ära ning tahtis Rooma walitsust juba Asia südamesse wiia, kui soldatid wasta hakkasiwad. Selsamal ajal waliti Pompejus päälikuks. Aga lühikesel wahe ajal sai Mithridates nii hästi kui ka Armenia kuningas mahti uut wäge koguda ja kadunuid maid tagasi wõita.

Pompejus Pontuses.2. Pompejus tuli ja wõitis öö ajal waenlase wäe Eufrati kaldal ära; Mithridates põgenes, wõitja ajas teda taga. Aga Musta mere kaldalt pööris ta ümber, wõttis Armenia kuninga alandlikku allaheitmist kuulda ning tõttas lõunasse. Sääl Syria surm: 64.lõpetas ta esmalt Syria riigi ära teda Rooma maakonnaks muutes. Siis läks ta Juuda maale, wõttis Jerusalemas: 63.Jerusalema hingamisepäewal ära, käis templis: ka kõige pühamasse paika tungis Juuda rahwa suuremaks südamewaluks wägewa wõitja silm. Jeriko all leeris olles toodi talle Mithridatese †.Mithridatese surma sõnum: kaugel Tauria (nüüd Krimmi) poolsaarel, kuhu ta oli põgenenud, oli ta oma poeg teda sundinud surmarohtu wõtma; aga et kihwt mitte ruttu ep olnud mõjunud, oli üks ori talle mõegaga otsa teinud. Sedamaid tõttas Pompejus Pontuse maale, wõttis teda kui maakonda täieste Rooma walitsuse alla, seadis kõik Asia asjad oma aru järele korda ning ruttas Rooma senatilt seadmiste kinnitust nõudma.

Triumphus.3. Koju jõudes pidas Pompejus imetoreda triumphuse: hulk suurtsugu wangisid käisiwad eel, tema ise, kullatud Aleksandri Suure kuub seljas, mis ta Mithridatese warakambrist oli leidnud, sõitis uhkemal triumphuswankril järel. Wara, mis ta kaasa tõi, oli otsatu, ja riigi tolli sissetulek oli tema läbi kolmas osa kaswanud. Kaks maakonda oli ta juure wõitnud ja 8 riiki Roomlastele maksu maksma sundinud.


§ 73. Cicero.

Cicero.1. Selsamal ajal, kui Pompejus wägewaid tegusid Europas ja Asias tegi, sai Cicero Rooma linnas kuulsaks ja tähtjaks meheks. Tema oli rüütliseisusest, lapsest saadik hoolega õppinud, mis sellel ajal õppida wõis, esmalt Roomas, pärast Greeka maal. Tema oli kõnemeheks loodud: seda ütles

  1. Prokonsuliks kutsuti niisugust konsulit, kes pärast oma ammeti aega üht maakonda läks walitsema.