Mine sisu juurde

Lehekülg:Üleüldine ajalugu Bergmann 1879.djvu/261

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
97
Keskaeg. II. osa. 2. piir: VI, § 165. Dowmont.


§ 165. Lisa: Nowgorodi wabadriik.

Nowgorodi wabadriik.1. Kuna suur Wene riik jaguwürstiwaldadeks jagunes ning hiljem Mongoli ikke all kidunes, muutis Nowgorodi linn, kus esimene Wene würst Rurik (§ 122, 1) walitsusekeppi käes pidas, ainuwalitsuse aegamööda wabadriigiks, wähemalt wabadriigi wääriliseks. Seda sündis Jaroslawi I. päiwist, kes linnale, sest et teda auujärjele awitanud (§ 123, 4), hulga eesõigusi andis. Ülemwalitsus oli edespidi kodanikukogu käes, keda kogukell, kui tarwis, Jaroslawi platsi pääle kokku kutsus. Siin kuulutati sõda ning tehti rahu, siin waliti ülemaid ammetnikka ja lasti lahti, siin mõisteti suuri süüdlasi hukka ning tunnistati teisi wabaks, siin awaldati kõigis tähtsais asjus wiimist otsust. Säherdused otsused täitis asemik, keda kogu enese keskelt ammetisse seadis. Würsti walis kodanikukogu ning wõis talle iga tahes „teed linnast wälja näidata“; rahu ajal tohtis tema asemikuga ühes kohtumõistmisest osa wõtta, sõjas pidi ta wäepääliku kohust täitma. Waimuliku seisuse üle walitses pääpiiskopp; tüli korral oli tema kohus rahutumaid waigistada ning riidlejaid lahutada.

Nowgorodlaste kaubaajamine.2. Waba walitsuse all kosus linn ja kaswas tema wõimus: Peipsi järwest kunni Kama jõeni mõjus kodanikukogu käsk ning kallid nahad ja muud põhja loomuse annid ilmusiwad halwa hinnaga Nowgorodi turule. Ning et maa liiwakas ja wiljasaak kehwa, jäeti üleüldse põlluharimine enam kõrwale ning kanneti kauba-ajamise eest hästi hoolt. Pea ulatasiwad nende laewad ja woorid üle Wene piiri, wõerad kaupmehed elustasiwad edenemist, Hansa (§ 135, 3) ehitas siin omale kaubakojad ning wara-aidad. Rikkus paistis igalt poolt silma. Päälinna eeskujul nõudsiwad ka wähemad linnad oma olekut edendada, aga üksi Pihkwa jõudis wiimaks oma jalge pääle.

Nowgorodi ajalugu.3. Küllus ning wõimus äritasiwad naabreid waenule: saagi himu ning hirm kaupmeeste walitsuse eest saatis sagedaste Leedulased, Liiwi rüütlid, Rootslased ja Wene würstid Nowgorodi wasta. Aga osawad wäepäälikud, iseäranis Aleksander Newski (§ 124, 2) ja Leedulane Dowmont, kes Liiwi rüütlid Rakwere lahing: 1268.Rakwere ligidal ära wõitis, kaitsesiwad tema piirisid ning paniwad rajarahwaid wahel sekka maksugi maksma. Hiljemini läksiwad Moskwa suurwürstid, mida enam nende wägi kaswas, wabadriigi suuremaiks waenlasiks. Küll sobiti Leedulastega salasõbrust, katsuti kukru abil Moskwa mõeka kõrwale lükata, aga asjata: Joann III. (§ 164, 2) wõttis kahekordse sõja järel