Lehekülg:Üleüldine ajalugu Bergmann 1879.djvu/69

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
57
Wana aeg. Greeka rahwas. 3. piir: I, § 31. II, § 32. Kimon.

minema. Aga ka säälgi ep olnud tal rahu: tema pääle kaebati, et ta Persia kuningaga ühes nõuus olla ja saadeti mehed wälja teda kinni wõtma, olgu kus tahtnes. Kuid Themistokles põgenes Persia maale ja sai kuninga Artakserksese käest kolm linna omale ülespidamiseks. Themistoklese †.Sinna ta suri, nagu mõned ütlewad, surmarohu läbi, sest et ta mitte isamaa wasta sõdida ei tahtnud, nii kui Artakserkses nõudnud.



II. Järk: Athena auu ja wõimus.

§ 32. Athena ühendus.

Ühenduse juur.1. Persia sõjas ilmus iseäranis Athena rahwa wõimus, wägi ja jõud. Aga ka kõik Greeklased nägiwad, mis ühendus maksis ja kuda ta waenlaste küüsist päästis. Sellepärast heitsiwad wähemad wallad wägewa Athena warju alla, kelle kätte nüüd hegemonia sai. Sparta jäeti kõrwale, sest kare ja wali Lykurguse seadus, ülemate kalkus ja karmus ehmatas teised maakonnad temast eemalle. Aga hääl meelel ei annud Sparta mitte ülemat wõimust oma käest: teda alles hoida saatis ta Pausanias.Pausania nende Greeka linnade ja saarte wasta Asia piiril, mis weel Persialaste päralt oliwad. Aga Pausanias hakkas Persia kuningaga Greeka maa ärawõitmise üle kaupa tegema. Kuid asi tuli wälja. Pausanias põgenes kohtuteenrite eest templisse, aga uks müüriti kinni ja ta suri nälga. Räägitakse, et Pausania enese ema olnud esimene kiwa kinnimüürimiseks kokku kandmas.

Ühendus.2. Selsamal ajal läks Athen päew päewalt ikka tugewamaks: tema müürid oliwad kõrged ja tõutasiwad warju waenlaste wasta, tema ammetnikud ja ülemad oliwad ustawad ja äratasiwad usaldust üleaediste ja eemal elawate südames, tema teadused ja kombed ja haritud wiisid kutsusiwad ikka enam osawõtjaid ühendusele. Iseäranis tegew ühenduse asjus oli Aristeides. Tema nõuu pääle asutati Kassa.ühendusekassa ja pandi Deluse saarele seisma, sest et seda paika pühaks loeti. Aristeides aga waliti ühenduse liikmetelt maksu jautajaks ja kassahoidjaks. Ja mõlemais ammetites kandis ta oma liignime õigusega. Aristeidese †.Seda tunnistab ka see, et ta nii kehwalt suri, et riigi kulu teda maha mattis ja ta tütarde kaasawara kulu kassast kattis.

Kimon.3. Pärast Aristeidese surma oli Kimon, Miltiadese poeg, kõige tähtsam mees Athenas. Tema oli wahwa kui Miltiades, tark kui Themistokles, õiglane kui Aristeides. Sõda Persia wasta püüdis ta iga pidi edasi saata. Teda ennast waliti ülemaks päälikuks ja ta wõttis ühe linna teise järele ära, kunni ta Eurymedoni lahing: 469.Eurymedoni[1] lahingis ühe päewaga suure Persia maa- ja merewäe ära wõitis. Aga nagu kuulsal mehel ikka palju waenlasi ja wastalisi on, nõnda ka Kimonil. Iseäranis agar wastaline oli Perikles, kes enne järele ei jätnud,

  1. Eurymedon on wäike oja Wäikses-Asias.