Lehekülg:Üleüldine ajalugu Bergmann 1879.djvu/70

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
58
Wana aeg. Greeka rahwas. 3. piir: II. § 32. 33. Perikles.

kui ta Kimoni kiwikohtu teel kodumaalt oli minema saatnud. Kuid seesama mees nõudis mõne aja pärast rahwakogul, et Kimonit koju tagasi kutsutaks, sest et Spartlased ja Persialased Athena linnale kibedaid päiwi walmistasiwad. Kimon tuli ja uueste hakkas õnn tema eel käima. Kuid juba mõne lahingi järele jäi ta Kitioni linna ümber piirates Kypruse saarel haigeks ja Kimoni †: 449.suri. Aga weel wõitsiwad tema wäed Persia sõjamehed ära, nii et rahu tehti, kelle järele Wäikse-Asia Greeklastele Persia poolt wabadust kuulutati.


§ 33. Perikles.

Athena õitsew aeg.Athena wõimus oli nüüd kõige kõrgema järje pääl ja ta auu ja nimi kuulus mitte üksi üle Greeka maa, waid kõigil riikidel, mis ümberkaudu olemas oliwad. Tema juhatajaks aga sai pärast Kimoni surma Perikles: 444.Perikles, kes juba lapsest saadik rahwa meelt oli rõõmustanud ning nende südant hääde lootustega täitnud. Ta oli kena kehaga, wiisata moega, priske näuga. Tema keel oli lahe ja ta kõne kõlas nii kenaste, et teda „taewaliseks“ kutsuti. Tema waimuanded oliwad üleüldse suured. Aga ta hoidis ennast riigiammetitest eemalle, sest et wanem rahwas kartis, et ta Pisistratuse teed hakkaks käima, kelle nägu ta oli. Aga siiski püüdis ta oma mõistust mõjuwalt tarwitada nõuu andes, teed näidates ja juhatades: rahwa edenemine oli ta ülem mure. Ja tema nõuu pääle wõeti tõeste mõnesugused Uuendused.uuendused ette: Areiopagose käest wõeti üks osa õigusi ära; igale ammetnikule ja rahwakogul käijalle anti waewawäärilist palka, mis läbi ka need, kes oma käte pihtadega oma pääd toitsiwad, walitsuse asjust wõisiwad osa wõtta; ühendusekassa toodi Deluse saarelt Athenasse, mis sest saadik otse kui Athena omanduseks loeti, sest et tarwitataw kulu säält wälja wõeti.

Ehitused.2. Ühendusekassast wõttis Perikles ka selle kulu, miska ta uhked hooned ja ehitused Athenasse ehitada laskis, mis linna kaunistasiwad ja tema kodanikkude nime kuulsaks tegiwad; ja ka selle kulu, miska ta kunstnikkudelle ja teadusnikkudelle auupalka muretses, keda ta hulkana päälinna oli kogunud. Sest see tuli, et tema ajal kõik, mis senni oli nuppu läinud, lahti lõi, ja kirjanduse ja kunsti kuldne õilme aeg kätte jõudis. Kõige tähtsamad Periklese aegsist ehitustest on: Propyläid ehk uhke marmoriwäraw, kust wiis ust ülesse kindlusemäele ehk Akropolisse wiisiwad; Parthenon ehk Pallas Athene tore tempel, kus sees kuulus kuldne ja elewandiluine Athene kuju, mis Pheidias walmistanud; Odeion ehk suur ümargune lauluhoone; Stoa ehk kena pildikogu uhkes sam-