Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/118

Allikas: Vikitekstid
See lehekülg on heaks kiidetud.

üldiselt Eestis. Ehmatub keegi, tuleb kolm korda sülitada, — muidu võiks ehmatusest paha juhtuda (Kuusalu). Juuakse kuskilt allikast, ojast või jõest vett või pestakse lahtises vees pesu, vaja pärast joomist kolm korda vette sülitada, niisama ka pärast pesemist, — siis ei hakka mingisugune haigus külge, ustakse laialt Eestis; mõnes kohas nõutakse vettesülitamist enne joomist. — Röögib lehm kellegi peale, peab see, kelle peale lehm röökinud, kolm korda lehma peale sülitama, — muidu hakkab inimesele sammaspoolik. Ringutab koer kellegi poole, peab koera peale sülitama: muidu tekivad koeranaelad (Ambla), ehk aga kaob söömise tulu (Avinurme). Esimese naisterahva vastutulekul vaja kolm korda sülitada, niisama möödaminekul vene preestrist, — siis muutub ähvardav õnnetus õnneks (Sõrve). Raipest möödaminekul tuleb niisama sülitada, et halba ei juhtuks (Urvaste). Kiidugi puhul vaja 3 korda sülitada.

Kuna ühel puhul sülg esineb profülaktilise abinõuna, toob ta teisel puhul parandust mingisuguse pahe korral. Tarvastus seletatakse, et selle sülg, kes merevett joonud, on mõnus arstirohi sammaspooliku vastu. Sammaspoolikut esimest korda nähes sülitab nägija kolm korda ptüi! ptüi! ptüi! üteldes sammaspooliku peale ja varssi kaob sammaspoolik. — Röögatist arstitakse, kui 3 korda nimetissõrmele sülitatakse, selle sõrmega röögatist vajutatakse ja ühtlasi viisnurk peale tehakse (Pärnumaa). Tedretähed kaovad, kui murelaste pesasse sülitatakse.

Koeranaelad kaovad, kui nimetissõrmega 3 korda ümber puuoksa tõmmatakse ja kolm korda puuoksa peale sülitatakse (Harjumaa).

Sülje varal katsutakse kedagi enesele lähendada. Eestis ja Soomes sülitatakse õngitsemise puhul õngele, et kala hakkaks seda hõlpsamalt sööda otsa. Üldiselt tehakse niisama puutükiga või kiviga, mida koer peab tagasi tooma; tagasitoodavale esemele sülitab viskaja enne peale, sülg ühendab selle nagu sülitajaga ja koer toob eseme tagasi viskajale.

Kaupmees sülitab hommikul kolm korda esimese raha peale, siis toob see esimene raha talle päeva jooksul palju uut raha juurde (Ambla).

Mõnikord on aga sülitamine kõvasti keeldud, näiteks tulle, mis siin taabuna esineb; sülitajale tuleb varssi karistus: mokad lähevad kärna. Sakslased sellevastu just käsivad tulle sülitada (Wuttke, D. d. Volksab., lk. 257). Kivi peale sülitajat võrreldakse ema rinnale sülitajaga. Teise isiku peale sülitajat ähvardab põrgus nuhtlus: ta peab läbi tulise nõela sülge


118