Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/119

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.


tagasi imema (Põlva), või põrgus tulise kivi pealt musta ussi verd lakkuma (Ambla), või tulist kivi lakkuma (Rõuge).

Sülg täidab mõnikord ka oraakli kohuseid. Kui mõni asi kadunud ega teata, kust otsida, sülitatakse pahemasse peosse ja lükatakse parema käe keskmise sõrmega see sülg laiali; kuhupoole kõige rohkem sülge kargab, sealt vaja otsida (Ambla).

Soomes sarnanevad sülitamiskombed eesti omadega. Piiblis kõneldakse (Markus 7, 33, Joh. 8, 23) süljega silmade parandamisest, ka mujal on seda juhtunud, kuid Eestist ei ole mul selle kohta teateid.


Higi.

Verega ligidalt ühenduses on higi, mis nagu verigi sisaldab maagilist väge. Kalevipoja higist kõneldakse, et see allikaid tekitanud maapõue. Muidu mängib rahvausus higi tähtsat osa armastuse asjus. Soovib keegi teises isikus armastust äratada enese kohta, tarvitab ta vahendiks higi, mida teatud isikuga tuleb ühendusse saata, kõige parem sellele sisse anda. Tihti võetakse kas õun, mari, leivatükk, sai või muud sellesarnast, peetakse kaenla-augus, nagu haigetel termomeeter, ja antakse siis sellele isikule süüa, kelles tahetakse enese kohta armastust äratada. Mõnikord tehakse õunale või saiatükile enne kaenla-auku panemist 9 auku sisse, arvates, et siis abinõu paremini mõjub (Kuidas ruttu mehele saada, lk. 11). Enamasti tarvitavad niisugust abinõu neiud mehelesaamiseks, aga mõnikord ei põrka selle eest noormehedki tagasi, et soovitud neiut enesele võita. Mõne teate järele kestab sedaviisi tekkinud armastus seni, kuni laulatus möödas.

Aga veel teist viisi toimetatakse asja: Tütarlaps läheb kolmel laupäeva-õhtul sauna, pühib, ilma ennast märjaks tegemata, villase riidega higi ära, kastab riidetükid joogivette ja annab seda vett juua sellele, keda ta enesele soovib (Wiedemann, Aus d. inn. u. äuss. Leben, lk. 391). Ehk jälle neiu paneb leiva sisse higi, annab peiule seda süüa ja sõnub iseenese ette: „Ole minu ligi nagu see higi“ (Helme).

Soomes arvatakse higil just samasugune maagiline võim olevat; armastuse ellukutsumiseks võetakse samasuguseid taigu ette kui Eestis (Hämäläinen, Ihmisruumiin sub., lk. 73). Venelased soovitavad tublit higistamist, higi ärapühkimist palakaga ja siis palakaga seda puudutada, keda enesele ihaldatakse (Майков, Великорусскія заклинанія, lk. 19).


119