Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/124

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.


arvates, et need tulevikku ette kuulutavad. Magajal lahkub uinumise ajal hing ihust kärbse, liblika või mingisuguse väikese looma kujul; vaim jääb kehasse edasi. Rändama läinud hing näeb teekonnal asju, millest inimene muidu midagi ei tea; näeb mineviku ja oleviku juhtumusi; hing puutub rändamisel haldjatega kokku ja kuuleb neilt tuleviku kavatsusi. Kõike seda, mida hing rändamise ajal näeb, kutsutakse unenäoks. Tihti omavad unenäod väga keerulist kuju, millest raske välja koorida õiget sisu; sellepärast siis ka väide, et unenäol üks jalg all ja seegi lonkav. Teiselt poolt väidetakse jälle, et unenäod kujutavad tuleviku kohta õigeid pilte, vaja ainult neid õieti seletada. Igaüks ei oska unenäo keerdkäikusid õieti seletada, mis tihti kinot meelde tuletavad: üks pilt veidram kui teine. Tark üksi oskab unenäost välja koorida tõsise tuuma.

Kreutzwald nimetab „Kalevipojas“ unenägu kangruks (XII, 388—417); vägimehe unenäod ei sisalda midagi iseäralikku, vaid avaldavad enam päevasündmusi. „Kalevalas“ käib Väinämöinen unenägude valitseja Untamo juures Ahtolat ja Vellamo neiusid taga küsimas (V, 17—34), aga ometi ei teatata meile sellest unenägude haldjast midagi selgemat. Eestis ega Soomes ei pääsnud igaüks alati targa juurde, pealegi külastavad unenäod enamasti iga öösi igaüht; sellepärast katsutakse vähemalt tavalisemate unenägude seletamiseks võtit kätte saada, võtit, mis avaks unenägude saladuste lukud. Kogemuste ja kaua-aegsete tähelepanekute varal arvatigi viimaks tavalisemate, sagedamate unenägude mõistatuste äramõistmiseks võti olevat leitud.

Sagedasti nähakse rahva arvamise järele ilmade muutust unes ette. Kui surnud inimesed unes esinevad elusatena või kui on matustega tegemist, seletab rahvas, muutuvad seesugusel puhul ilmad halvaks, tuleb kas vihma või lund, kui ka mitte kohe, siis kahe, kolme päeva pärast ometi. Kui kellelgi on rukistega või kaertega tegemist, — on sajusel halval ajal pea head ilma loota. Niisama tuleb head ilma, kui unes nähakse puhast lina, puhtaid rõivaid, kulda, paberraha, raamatuid. Raha-auke juhatatakse sageli unes kätte, aga tihti ei tehta karvapealt juhatuse järele ega saada seega midagi.

Sõbralik teretus, lahkus, ilusad rõivad jne. kuulutavad head seltsi ette. Head kuulutab ka loomade ja viljade unes majja toomine.

Palju enam tuntakse unenägusid, mis arvatakse ennustavat halba. Põranda pesemine, aga ka suplemine tähendab haigust; põranda pühkimine kellegi väljakolimist majast. Toores liha,


124