Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/149

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

Kui tüdrukud hagusid vastuoksa ehk tagurpidi paja alla panevad, saavad nad tagurpidi mehele, s. o. noorem enne, vanem pärast (K.-Jaani).

Võõrsilt toodud lehm või hobune lükatakse väravast tagurpidi õue, — siis ei jookse loom endisesse kohta tagasi (Tarvastu).

Nääri-õhtul paneb peremees kirve läve alla, tera väljapoole, toob ise pangetäie vett ja langetab preesi vette; kui prees pahempidi või tagurpidi pange põhja langeb, sureb uuel aastal keegi talust (Tarvastu).

Kui tütarlapsel rõivassepanekul nööp juhtub kogemata lahti jääma, armastab keegi teda salaja.

Kui nõid ära ei sure, pannakse hobusele rangid tagurpidi kaela ja aetakse 3 korda vastupäeva ümber toa, et hobune märjaks läheb, võetakse siis rangide alt hobuse higi ja antakse nõiale sisse, — siis sureb nõid (Tamsalu).

Kui jõulu-laupäeva öösi sõel vastuoksa (tagurpidi) silmade ette seotakse, nii kolm korda vastupäeva ümber maja käiakse ja siis aknast sisse vaadatakse, nähakse tulevast teistpoolt (Sõrve).

Sakslasedki usuvad, et tagurpidi-käimine või mingisuguse rõiva pahempidi selga panemine nõidust kaotab ja halva tähenduse kõrvaldab (Stackerjan, Aberglaube II, 274).

„Tagurpidiga“ on lähedalt sugulane vasak, kura, pahem pool. Pahema jalaga midagi alustada, kuulutab ette äpardust, mitte-kordaminekut. Theodorichi ohverdamise puhul astub hobune pahema jalaga üle oda; sellest otsustatakse, et ohver jumalale ei meeldi (Läti Henrik I, 10). Tõustakse hommikul voodist välja pahema jalaga, kuulutab see päeva jooksul mingisugust äpardust astujale. Satub parem käsi pahemasse käisesse, on halbust oodata. Pahema käega midagi kellelegi anda, tähendab saajale äpardust, pahandust kaela saata. Ülepea näikse kõik kurapoolne kuradi poole viitavat ja seega ühtlasi mitte-kordaminekule olevat määratud (Am Urquell IV, lk. 106).


Arvud.

Arstimise ja taigadest abiotsimise puhul pandi vanasti rohkesti rõhku arvudele. Loodetakse ettevõttest tõesti tagajärge, tuleb seda korrata, nimelt kaks korda korrata. Kui kardetakse, et nõiasõnad ühe lugemise järele veel ei mõju, loetakse neid kolm korda järgemööda. Niisama toimetatakse mõnd taiga kolm korda. Kolm neljapäeva-õhtut tehakse tulihända, kolm neljapäeva-õhtut käiakse ristteel vanapaganat


149