Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/150

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

tabamas. Külvates viskab põllumees linaseemneid kolm korda üle õla selja taha, et linad hästi kasvaksid, viljateri aga 3 peotäit jalgade vahelt läbi, et vili hästi kasvaks. Lõikuse ajal lõikab peremees kolm kõrt, lööb sirbiga kolm korda vastu maad, teeb nii kolm korda: säherdune tegu ei lase selga lõikusel haigeks jääda. Laulatuselt koju tulles tõstetakse mõrsja kolm korda üles: seesugune tõstmine toob õnne majja. Kolm korda visatakse seitse sütt vette: niisugune tegu kaotab kurja silma mõju. Jaani-öösi aetakse kari kolm korda ümber tule: see taig annab karjale kosu. Niisama kolm korda sirbiga niitmine kolme peremehe heinamaalt ja selle rohu andmine lehmadele kasvatab lehmade piima-andi. Uus lehm viiakse kolm korda ümber kaevu, — siis ei kipu ta endisesse kodusse tagasi. Painaja peletatakse lehmast kolmekordse pihelgaste vitstega löömise varal eemale. Kolm küünalt keerutatakse ümber lamba pea: see taig kaitseb lammast hundi eest. Ei sigi lambad, tuleb neid vanal kuul kolm korda niita. Põrsas tõstetakse kolm korda ahju äärele, — siis kasvab ta ruttu suureks. Sahast, vankrist ja loogast — seega kolmest asjast — võetakse kolm kildu ja suitsutatakse nende põlemisel hobust — siis saab hobune tugevaks. Kanapoeg lastakse kolm korda läbi rattarummu pugeda, — siis ei saa kanapoeg hukka. Kui püss linde ei tapa, suitsutatakse püssi kolla-okstega ja kaetis-rohuga, seepeale puhastatakse hoolsalt ära ja võetakse kolm korda jalgade vahelt ristamisi läbi, — siis saab püss endise jõu tagasi. — Veise röögatist arstides sülitatakse kolm korda keha peale. Nikastuse arstimisel seotakse nikastunud koht pajukoorega kinni, tehakse viiskand peale ja öeldakse kolm korda: Nikastused mingu tondile!

Kuulsaks saada sooviv tütarlaps viib kolm neljapäeva-õhtut oma pesuvee kolme teeharu peale. Poiste meele pärast olla sooviv neiu viib pesuvett õunapuude juurtele, ise kolm korda ringi käies päripäeva ja üteldes: nõnda heaks ja armsaks meeste meelest nagu õunad laste meelest. Ilusaks võib saada, kui kolme kaevu vett pudelisse pannakse, kolm keerdu päripäeva ümber pea keerutatakse. Lehmadele antakse kolm korda nõia-võileiba, et mingi viga külge ei hakkaks. Lühidalt: põllutöös, karjakasvatamises, majapidamises, arstimisel — igal pool esitab kolmekordne tegemine tähtsat osa.

Setu mõrsja kummardab iga pulmalise ette kolm korda põlvili laskudes. Venelastelgi on samad arvud suures tähtsuses. Rääkimata mitmesugusest kolmekordsest tegemisest tuletan meelde nende kõnekäändu: Бог троицу любит.


150