Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/159

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

lehtedest, millest niisama kärni sigib, just kui sõmeratest ja ränikividest kerisel.

Paarisvihtu ei tohi sauna viia, — siis sünnivad naistele kaksikud (Aliste, Vigala).

Saunavihaga ei tohi midagi pühkida, et vistrikke ihule ei tekiks (Sõrve).

Kaht korda ei tohi saunavihtu hautada, et kärni ihule ei tekiks (Viljandi).

Vihale tehakse saunas rist peale, — muidu tuleb vanapagan vihtlema.

Hautamata vihaga ei tohi vihelda: siis tekivad kärnad, mis väga visad kaduma (Laiuse).

Laupäeva-õhtul pärast päevaloodet ei tohi enam sauna vihtlema minna, nii soovitav kui vihtlemine muidu ka olgu. Laupäeva-õhtune pimedas vihtleja vihtleb ennast vitsakimbuga ja peseb verega. — Laupäeva-õhtul hilja ilmub vanapagan meeleldi sauna ja tülitab vihtlejaid, viib mõnikord vihtleja enesega koguni kaasa või tapab kange leiliga. Veel arvatakse, et libahundid mõnikord õhtul sauna tulevad vihtlema. Jäetakse iste vihtlemise järele ahju peale, arvatakse, et vanapagan tuleb oma lapsi vihtlema.

Vihtleja viskab enese ümber 3 korda soola, et eelmisist vihtlejaist mingisugust haigust ta külge ei hakkaks (Aliste); sülitatakse 3 korda sauna põrandale (Vigala).

Vihtlemise ajal keeldakse Harjumaal paha haisu lasta, et paised külge ei tekiks. — Tartumaal kästakse talvel lavalt vihtlemast tulles lumme püherduma minna, et selg ei sügeleks, suvel aga jõkke suplema, et sügelised külge ei hakkaks. — Vihtlemise ajal ei tohi süüa ega juua, — muidu jäävad hambad haigeks. Vihtlemise ajal ei tohi süsi koldes laiali ajada, — siis saaks saks vihaseks. Viheldakse kõige pealt taldu, ei hakka saksa viha peale.

Sauna minnes öeldakse: „Jumal sisse, saunakene!“ (Otepää.) Ehk jälle: „Jumal sekka!“ Selle ütluse peale vastatakse: „Jumal hea mees!“ (Võnnu.) Lutsi maarahvaski tunneb sarnast ütlust.

Veel mineval aastasajal tänasid vanemad inimesed vihtlemise ajal Jumalat: „Aituma Jumal Isale, Pühale Vaimule, Kolmainule Jumalale! Aituma Kristusele! Halastagu Issand ise mu, patuse inimese, peale ja andku armu; jälle sai ihu kõigest roojast puhtaks. Aituma saunakütjale, ja veetoojale, aituma hametegijale ja pesijale! Aituma kõigile häile inimestele!“ — Viheldavat lastki õpetati saunas nii tänama.


159