Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/158

Allikas: Vikitekstid
See lehekülg on heaks kiidetud.

nägemata, vaikuses tuleb korda saata, õnnestuvad kõige paremini saunas. Saunas tehakse halli, lendvat, luupainajat, pisuhända, kratti kolmel neljapäeva-õhtul, kuid sauna asemele võib ka risttee astuda (Võnnu).

Saunas arstitakse mõnesuguseid haigusi.

Haiguste arstimiseks köetakse neljapäeval sauna, vihtlemiseks aga reedel või laupäeval (Kreutzwald, Der Esten abergl. Gebräuche, lk. 101). Arstitakse sagedasti vihaga. Koeranaelte ehk paisete puhul lüüakse kolm korda jalatalla või kontsa alla ja öeldakse: „Rohi välja! Rohi välja!“ Seepeale lüüakse vihaga kolm korda haigele kohale. Paiseid parandatakse ka vana vihaga muljudes, viht ise aga visatakse „laudi alla“. Arvatakse laps nõiutud olevat, viheldakse teda laval, lausudes: „Sopp, sopp soone peale, vihalehed (nõiutu) vere (veere?) peale!“ (Võnnu.) Kange köha puhul kästakse saunas külma vett juua, siis kaduda köha (Sõrve).

Voolmeid arstitakse kuumas saunas järgmist viisi: Arst ja arstitav lähevad sauna. Saunas raiub arst puust kirvega haiget kohta. Ukse tagant küsib keegi: „Mida raiud?“ — „Voolmeid raiun!“ vastab raiuja. „Kui raiud, raiu hästi!“ hüütakse väljast. Nii tehakse kolm korda.

Haiguse puhul viheldes võetakse veel mitmeid taigu ette. Näiteks tõmmatakse laps ühes vihaga 3 korda läbi kartsapulkade ja viht ise 3 korda vasaku jala alt läbi.

Saunas arstitakse isegi silmi: vasaku jala alt visatakse vett saunakerisele ja pestakse keriselt ahju tagasi jooksva veega silmi. Juhtuvad aga silmad saunast haigust saama, võetakse saunast sammalt ja suitsutatakse selle samblaga silmi. — Ema vihtleb meheleminemis-ealisi tütreid rebasesabaga, — siis saavad nad ruttu mehele. Saun on hambategemisel lapsele kõige parem rohi. Muiste ütelnud laps emale hammastetegemise puhul: „Kui sa teaksid, kui suur valu mul on, kütaksid sa koonlalauad ja kedervarred ära ja valmistaksid mulle sauna.“ Ka võetakse saunas lapse harjaseid.

Vihtleb naisterahvas pärast lapsevoodit esimest korda saunas, ei tohi keegi pärast teda enam vihelda: vihtleja keha hakkab kihelema. — Vihtlemisel tõstetakse laps kõrgesse üles, — siis kasvab laps ruttu suureks. Haavapuudega köetud saunas hakkab ihu pärast vihtlemist pea sügelema.

Saunavihtade peale pannakse rohkesti rõhku: need ei tohi olla tehtud noortest lehtedest, vaid vanadest; noored toovad kärni; ei tohi olla ka sookaskedest ega tilgas olevatest kase-


158