Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/210

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.Kits.

Kits on vanapagana loodud loom niisama kui huntki. Nagu tuttav, kiusab välk kangesti vanapaganat taga. Nagu vanapagan müristamist kardab, nii ka ta loom kits.

Germaanlastel oli sikk Donari, Thori püha loom, kellega nende jumal sõitis. Aja jooksul moondus jumal kurivaimuks ja jumala muutusega sai kits kurivaimu loomaks (Noorem Edda, 44).

Eestis jookseb harukorral sikk rändava järve ees.

Alguses puudunud sikul sarved. Kord läinud sikk ja vanapagan kahekesi inimeste järelt põhku varastama. Inimesed saanud teada, et sikk vanapaganaga sõbrustanud ja hakanud teda vihkama. Sikk läinud vanapagana juurde lugu kaebama, — vanapagan annud sikule kaitseks sarved. Nii saanud sikk sarved.

Kitsel arvatakse mõju olevat lume tuleku kohta. Kui karjased mihklipäeval nööri valge kitse sarvede külge seovad ja kitse kolm korda ümber suure kivi viivad, tuleb varssi lund maha ja karjased pääsevad varssi karjaskäimisest (Boecler- Kreutzwald, Der Esten ab. Gebr., lk. 83).


Koer.

Esimene koer tekkinud inimesest. Kord antud sündinud poisslapsele tõotus: Mida ta iganes soovib, sündigu! Keegi naisterahvas röövinud poisi emalt. Suuremaks saanud ja röövimist kuulnud, ütelnud poiss röövijale: „Koerustükke oled teinud, koeraks pead saama!“ Kohe saanudki poisi soovil naisterahvast esimene koer (Dähnhardt, Natursagen III, lk. 446, Vändrast kirja pandud). Et koer inimesest tekkinud, ei saanud ta ohvriloomaks.

Koera tarkuse pärast tahtnud Taevataat kõigile koertele kõneanni kinkida ja kutsunud selleks kõik koerad kokku. Et aga koosolekul üks koer ebaviisakust avaldanud, pahandunud Taevataat ja saatnud nad niisama minema. Sest ajast peale otsivad koerad süüdlast; räägitakse Viljandimaal (Sitzungsberichte d. Gel. Estn. Ges. 1885, lk. 184).

Koer on algusest saadik juba koduloom olnud, kuid harva oma põlvega rahul. Peremees annud ainult konte ja solki. Koer läinud Vanataadile kaebama viletsa söögi üle. Vanataat annud kirja kaasa, et peremees koerale sama toitu andku, mida ise sööb. Nüüd paranenud koera põli. Koer annud Vanataadi kirja kassi kätte hoida, kuid hiired närinud kirja puruks. Sest saadik on viha koera ja kassi ning kassi ja hiirte vahel.


210