Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/248

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.


et vanapagana lind ei tohi Jumala lindude sarnane olla ega päeva ajal lennata. Nii pidanud vanapagan teist moodi linnu tegema kui muud linnud (Miks, 58). Teisendi järele kavatsenud vanapagan pääsukest luua; lasknud valmistatud linnu lahti ja ütelnud: Piiri, pääri, pääsuke! Vanapagana pääsuke teinud aga: pätt, pätt, pätt! Ei saanud mingisugust pääsukest, saanud nahkhiir.

Teisendi järele on nahkhiir ometi Jumala loodud, ilus välimuse poolest. Pea ei meeldinud nahkhiirele ometi palavasti paistev päike. Nahkhiir nurisenud, miks Jumal päikese loonud. Jumal vihastunud ja ütelnud: „Et sa päikesega rahul ei ole, ei tohi sa päikest näha ega ennast päeva ajal näidata. Öölinnuks pead sa jääma ja öölinnuna inetuks saama! See olgu sulle nuhtluseks nurisemise eest!“ Kohe moondanud Jumal ta inetuks. Sest saadik esineb ta valgust kartva öölinnuna.

Teise teisendi järele moondanud Vanataat nõia nahkhiireks (Eesti Kirjandus 1922, lk. 415).

Nahkhiire ilmumist maja ligidal arvatakse mingisugust õnnetust või hädaohtu ette kuulutavat. Mitmed inimesed paluvad koguni, et Jumal neid varjaks nahkhiirt nägemast.

Peale inimeste kardab nahkhiirt luupainajagi: kus nahkhiir, sinna luupainaja ei lähe. Luupainaja eemalehoidmiseks naelutatakse nahkhiir talli või lauda ukse kohale kinni. Tihti võitakse veel nahkhiire verega uksepiitu, arvates, et niisugusel puhul luupainaja sisse ei julge kippuda. Nii tehakse Saksamaalgi (Wuttke, D. d. Volksab., 166).

Ülepea arvatakse nahkhiire verel vägev maagiline jõud olevat. Antakse nahkhiire verd joodikule sisse, jätab joodik joomise maha. Nahkhiire verega võitud nöör kaitseb varaste eest. Kui säärane nöör või niit ümber aida või õunapuu-aia tõmmatakse, muutub niit või nöör varga silmis jõeks, millest ta üle ei pääse (Käru). Võnnust teatatakse, et varas enese ees koguni järve näeb, kui nahkhiirega kolm korda ümber maja käiakse. Aga vargadki otsivad nahkhiire verest abi: nahkhiire verega võitud niiti tehakse üheksa sõlme ja tõmmatakse ümber maja, siis ei kuule majaelanikud varast (Eesti Kirj. 1922, lk. 416). See viimane teade kõneleb täiesti Käru teate vastu, mille järele varas omaniku poolt mingisuguse koha ümber tõmmatud niidi asemel jõge näeb; vahe ainult see, et varas niidile 9 sõlme sisse teeb.

Nõiad ja kadedad tarvitavad kahjutegemiseks nahkhiire verd. Võitakse nahkhiire verega atru, hakkab seeme maa alla ida-


248