Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/251

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

Mesipuid ei tohi müüa, — muidu kaob mesilasteõnn. Mesilaste kohta ei tohi kurja sõna ütelda ega valetada, — muidu lendab uus pere ära ja vana pere äpardub.

On aias mesilasi, ei tohi lävel istuda, — siis läheb mesilastepere metsa (Võru).

Kui mesilased heitmise järele põgenevad, ei põgene nad iialgi põhja poole, vaid ikka lõuna poole (Tarvastu).

Kui mesilased peret heidavad, kõlistatakse vikatit, et nad ühte hoiaksid (Tõstamaa).

Sihitakse tühja püssiga mesipuu peale, kaovad mesilased mesipuust, niisama põgenevad nad, kui elus vähk mesipuu ette maha pannakse. Sedasama sünnib, kui mesipuu suulaua küljest vaha varastatakse. Mesilased saavad hukka, kui nende pärast kohut käiakse.

Enne jüripäeva ei tohi paljajalu minna mesilaste juurde, et mesilased ei hääbuks (Urvaste).

Kui eksivate mesilaste jaoks ülespandud kong meega üle määritakse, tulevad eksivad mesilastepered sinna.

Kui teise pere mesilased teises aias käivad mett varastamas, võetakse võõras mesilane kinni, puuakse mesipuu külge hobusejõhviga, — siis ei tule võõrad mesilased enam mett varastama. — Mulgimaal arvatakse, et kui hundi kõri läbi puhutakse, mesilased puusse tulevad, Amblas aga, et mesilasi tuleb hundi kõrist läbi lasta, — siis on nad agarad tööle ega tee keegi neile kahju.

Võõraste mesilaste eemalehoidmiseks pannakse mesilaste väljakäimis-aukude ette võrk, mis enne pärmiga ära pritsitud: kui võõras mesilane sellest läbi läheb, sureb ta; omadel aga ei ole sellest midagi viga (Tapa).

Omad mesilased murravad võõraid mesilasi, kui noore kuu ajal neljapäeva-õhtul mesipuu-aias neile sõnutakse: Meie mehed, olge mehed, jalg taha, känts maha!

Kui mesilased sõnatud, nii et nad tööl ei käi, tuuakse kiriku-ukse alt prügi ja suitsutatakse mesipuud, — siis hakkavad jälle tööl käima (Ambla).

Kerisekivi pannakse mesipuu alla, — siis ei tee kuri silm kahju; niisama ka mitte, kui sulahõbedat mesipuusse pannakse (Ambla).

Kui kong, kuhu mesilasi sisse peab tulema, metsa pannakse, lausutakse järgmisi sõnu:

„Panen kongi kogemata,
kutsun kogujaid kongisse,
üle ilma, üle üheksa saksa raja,


251