Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/293

Allikas: Vikitekstid
See lehekülg on heaks kiidetud.

peale (Pärnumaa). Ehk aetakse kari läbi värava vahele pandud pihelgase võru.

Jõulu-öösi lüüakse pihelgase seitsmeharulise vitsaga 3 korda laudavärava pihta, — siis ei tule tõbesid loomade kallale (Aliste).

Püssile tehakse pihelgane laad, — siis ei hakka paha sõna püssi peale.

Pihelgas võib mõnd ettevõtet edendada. Ahetakse pihelgane vits keskelt lõhki, nii et otsad kinni jäävad, ja pistetakse võrgud enne merre viimist sellest avausest läbi, saavad võrgud palju kalu (Tõstamaa).

Tapetakse enne jüripäeva madu pihelgase vitsaga ja lüüakse selle vitsaga sigimata naisterahvast, siis läheb see naisterahvas kohe sigima (Sõrve). Ehk aga viheldakse naisterahvast pihelgase vihaga labaluude vahele, ilma et viheldav pihelgast vihta näeks (K.-Jaani).

Looma ometi ei tohi pihelgase vitsaga lüüa, sest siis tekib loomale paiseid või haigusi (Risti).

Pihelgas kuulutab rahva arvamise järele tulevikkugi ette. Kevadel võetakse pihelgaoks, lõigatakse kolmeks ühepikkuseks tükiks, visatakse vette ja vaadatakse, missugune tükk kõige enne alla vajub; kui kõige peenem, on sel kevadel kõige parem varane külv, kui keskmine — keskmise-aegne külv, kui kõige jämedam, — hiline külv (Läänemaa).


Kadakas.

Kadakas on sitkuse sümbol. Soomlasi venelaste vastu võitlemises sitkeks pidades nimetas Juhani Aho neid kadakaseks rahvaks. Eestis sellevastu antakse kadakad nimeks eestlusest loobunud, saksa leeri üleläinud isikutele, kes sitkust avaldavad ainult saksa püüete taganõudmises.

Kadakas olnud muiste ilus, pikk puu. Jeesuse surmamõistmise puhul tehtud ta rist kadakast. Jeesus vandunud sel puhul selle puu ära, millest ta rist tehtud. Rasket kadakast risti kandes õhanud Õnnistegija. Kohe alanenud teiste kadakate kasvamine. Teiskordse õhkamise peale kahanenud kadakad jälle väiksemaks. Kolmanda õhkamise peale jäänud nad nii suureks kui nad on praegu. Sitkus ei hävinud ometi neist (Miks, 93).

Teisend kõneleb asja hoopis teisiti. Jeesuse rist olnud kolmest puust kokku pandud: kadakast, pihelgast ja lodjapuust. Märgiks, et need puud ta püha ihu kannud, kinkinud


293