Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/294

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.


Õnnistegija neile puile imeliku väe ja varustanud nende marju ristiga (J. Hurt, Beiträge zur Kenntniss estnischer Sagen und Ueberlieferungen, lk. 15).

Maarja-Magdaleenas kõneldakse, kadakad kasvanud juutide habemetest (Tartumaa muinasjutud, 98).

Enne Õnnistegija surma kaotanud kadakas juba oma magusad marjad. Kadaka all puhkamise puhul katsunud prohvet Elias kadakamarjadega nälga kustutada. Et need alles toored olnud, ei maitsnud need prohvetile, kes sellepärast marjad ära vandunud. Sest ajast peale ei kõlba kadakamarjad enam süüa (Miks, 99).

Enne taevasse minekut puutunud Õnnistegija jälle kadakaga kokku, alustades taevasseminekut just kadaka juurest. Mälestuseks ristilöömisest jätnud ta mõrudaile kadakamarjadele märgiks risti (Dähnhardt, Natursagen II, lk. 234).

Osa Eestit on rikas kängus kadakate poolest. Lümandu kloostri juurde istutanud mungad vanasti kadaka-puiestee, mis rahva arvates sest ajast peale meie päevini säilinud (Eesti Kirjandus 1925). Kõige iseäralikum kadakas Eestis on Nissi kihelkonna Haiba kadakas.

Kord tulnud sinna 7 kuningat kokku, kes mitu kadakat kokku keerutanud; need kasvanud üheks kadakaks kokku, nagu see nüüd veel seal hiidkadakana kasvab. Kui see kadakas hakkab õitsma, kaob vene valitsus ja rootsi valitsus tuleb tagasi. J. Jungi teate järele pistnud 7 ülemat sinna oma kepid maha ja need kasvanud kokku hiidkadakaks (Muinasajateadus III, lk. 97).

Aliste Vana-Kariste Padriku pühast kadakast kõneldakse, et kes sellest oksa võtab, seda torgitakse nagu nugadega; võtja peab oksa tingimata tagasi viima.

Pärnu-Jaagupi Kaelaste kadakale viidud veel mineva aastasaja teise poole alguses kindaid, sukki, sukapaelu ja toiduaineid ohvriks.

Setumaal Lukovka külas on Peko katai = kadakas, kuhu vanasti ohvreid viidud.

Põlva Vanakülas kasvas veel kümmekonna aasta eest mitmesaja aasta vanune kadakas, millele tõnisepäeval „tennusteri“ = uhmris tõugatud tangu ohverdati.

Kose kih. Oru Kata veski põllul kasvab vana kadakas, 3,5 m kõrge, 75 sm ümber mõõta. Selle kadaka ees võeti veel aasta 30 eest kübar peast.

Kadakas on kurivaimudele mürk. Suitsutatakse tuba kadakatega, kaovad sealt kurivaimud või ei julge sisse tulla.


294