Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/56

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

pärast sadanud mees ühes vihmaga taeva alt surnult maha (O. Loorits, Liivi usund, § 27).

Sakslased nimetavad vikerkaart Maarja kleidi palistuseks (Wuttke, Der d. Volksaberglaube, 27), aga ka vööks, taevavõruks, Edda aaside sillaks, mis Bifrösti nime kannab. See on kolmevärviline, väga tugev ja suurema taidega ja tarkusega tehtud kui miski muu. Iga päev ratsutavad aasid üle Bifrösti kohtupaigale. Vikerkaare punane värv pole muud kui loitev tuli. Uuema sakslaste arvamise järele lähevad surnud vikerkaart mööda taevasse üles, inglid aga tulevad taevast alla maa peale (Simrock, D. Mythologie, 16)

Slaavlased peavad vikerkaart vööks, ka sillaks, peale selle veel Jumala aujärjeks (Афанасьев, Поэт. воззр. I, 360—363)


Vihm.

Vihma tekkimise kohta olen väite kuulnud, et Taevataat vette kastetud vihaga mööda taevast käib ja vihta raputab. Sellest viha raputamisest tekib vihm. Viha raputamise põhjust ei teatud seletada. Teiselt poolt avaldati mõtteid, et vikerkaare poolt üleskistud vesi sajab vihmana maha; Taevataat tahab vihmaga taimeriiki kosutada ja karastada. Laialdasem on arvamine, et kevadisel, eriti esimesel vihmal on inimestegi kohta suur tähtsus: edendab noorte kasvamist, annab jõudu ja tervist. Kuulukse niisugustki arvamist, muiste ei olevat vihm olnud seesugune vesi kui nüüd, vaid mahl; alles hiljemini muutunud mahl veeks.

Vihma peab taevas tihti pilvedes, vihmasaapas (J. Jõgever, Eesti muinasjutud koolidele, lk. 17) ehk aga vihmapaunas. Suure vihma puhul arvatakse, et vallatud lapsed Taevataadi kottu äraoleku ajal vihmapauna avavad ja sealt siis vihma nagu oavarrest alla sajab.

Liivlasedki tunnevad sarnast motiivi. Vanajumal läinud kottu, lapsed avanud vallatuse pärast vihmakoti suu; kohe tahtnud sadu maailma uputada; pea tulnud Vanajumal ometi koju, sidunud kotisuu kinni ja pahandanud lastega; saju lakkamise järel tahenenud maa (O. Loorits, Liivi usund, § 33).


Lumi.

Lume kohta põhjenevad teated kahtlustärataval Võnnu üleskirjutisel. Toonelas olevat vaim, kellel kaks teenivat tütarlast pehme voodi jaoks patju nii kõvasti kergitavad, et patja-


56