Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/69

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

Harukorral viiakse kõik söed koju (Eesti ennemuistsed jutud, lk. 86; Rahaaugu jutud, 14, 19).

Tule taevalist algupära tunnevad juba vanad kreeklased; neil varastab Prometheus tule taevast (Kreeka muinaskangelased, lk. 8). Eestiski on P.-Jaagupist saadud teade, et esimene tuli taevast varastatud ja et varastatud tuli inimestelt püüab varastada nende varandust. Vististi tuleb seda P.-Jaagupi tulevargust arvata Prometheuse varguse kajaks. Muudki rahvad kõnelevad tule taevalisest päritolust (Kuhn, Von der Herabholung des Feuers, lk. 3). Sellepärast ei ole imestada, et vanad rahvad tuld pühaks pidasid. Roomas põlesid Vesta templis „igavesed“ tuled, mille eest neitsid hoolitsesid; kustus tuli templis, tähendas see suurt häda ja õnnetust ja süüdlasi karistati rängalt (Kurtz, Allgemeine Mythologie, lk. 546).

Tuld pidas vanarahvas oma jagu pühaks. Veel meie ajal öeldakse tullesülitaja huuled kärna minevat. Sellevastu tuleb kolm korda taelale sülitada, kui räniga tuld raiudes tuld ei saada, uus tael võtta ja uuesti raiuda. Ei teki kolmekordse puhumise peale tuld söele, sülitatakse söele kolm korda peale ja võetakse uus süsi (Rõuge). Kui tuld sütest üles puhutakse, hüütakse kellegi neiu nime; ei teki veelgi tuld, puhutakse teist korda ja nimetatakse teise neiu nime, ja nii tehakse edasi, kuni tuld saadakse. Kelle nime nimetamise järel tuld saadakse, saab kõige enne mehele (Paistu).

Esimesel pühal tohib ainult peremees või perenaine tuld ahju panna (Tarvastu). Jaaniõhtul aga tuleb tingimata tuld (jaanituld) teha, see toob tegijaile õnnistust.

Kui tulioksaga palk pannakse ehituse ajal majaseina, sütib see maja iseenesest põlema (Jõhvi). Hoones ei tohi vilistada, sest vilistamise peale sütib maja põlema, õues vilistamine aga kutsub vanapagana välja. Tulekahju ajal pannakse lähedalseisva hoone katusele leivapäts, siis ei võta see hoone tuld. Tulekahju ajal lausutakse tule vastu järgmisi sõnu: Issand, heida ette härjanahk, too ette tuline mõõk, pane ette palav raud, viska ette veskikivi, ma tahan sulle tuhandevõrra tagasi tasuda. Aamen (Tarvastu). Arvatakse, et need sõnad tule kustutavad. Ei seletata tuhandevõrra mittetasumise tagajärgi.

Piksetuld saab ainult rõõsa piimaga kustutada. Kui kellegi käe läbi tulekahju tekkinud, ei tohi süüdlane tule ligi minna, sest tuli vihkab teda, eriti siis, kui keegi kuritahtlikult midagi põlema süüdanud (Otepää).


69