Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/73

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.

Kulda krooni neitsikene,
Oh teie sinised silmad,
Oh teie punased silmad,
Oh teie rohelised silmad,
Oh teie kollased silmad,
Oh teie hallid silmad,
Oh teie mustad silmad,
Oh teie valged silmad,
Andke tervid NN-le (haige nimi),
Ma toon metta meelitust,
Keelele libestust.

Neid sõnu peab kolm korda lugema rasvatükikese peale, millega siis haiget kohta tuleb võida.

Teine kord vahelduvad need isakesed, emakesed, prouakesed, preilikesed Maarjaga, keda emakeseks ja neitsikeseks tegemise kõrval isegi isakeseks tehakse, näiteks:

Tervist, tervist, tervist,
Maarja isäke!
Tervist, tervist, tervist,
Maarja emäke!
Tervist, tervist, tervist,
Maarja neitsike!
Tervist, tervist, tervist,
Maarja kallist maa-alust rohukest! Aamen.

Kuna ühel pool maad, mulda, nimelt ta viha kardetakse, valitseb teisel pool arvamine, et muld just vastumürki sisaldab, tervist parandavat väge avaldab. Kui madu inimest hammustanud, kästakse sagedasti haava peale mulda panna, — muld kiskuda haavast mürgi välja. Kui mesilane, vaablane, erilane inimest nõelanud, soovitatakse paistetanud koha peale mulla panemist, — muld vähendada valu. Kui välk inimese uimaseks löönud, kaevatakse auk ja pannakse uimane kas niueteni või koguni kaelani mulla sisse, või kaetakse kogu keha, maha arvatud silmnägu, mullaga kinni.

Kose kihelkonnas väidetakse koguni, et mulla abil võib välgu surmatud inimese ellu äratada. Sinna, kuhu inimene maha langenud, kaevatakse auk ja siis tuleb see inimene sama moodi sinna auku panna, kuidas pikne ta maha löönud; siis heidetakse talle 3 tolli paksuselt mulda peale ja jäetakse ta sinna kolmeks päevaks. Kolme päeva pärast samal tunnil võetakse surmatu mulla alt välja; välja võttes tuleb talle jälle hing sisse (Hurt, III, 23; 629).

Põllumulda ei tohi kellelegi ära anda, muidu antakse üheskoos õnnistus ära (Boecler-Kreutzwald, Der Esten abergl. Gebr.,


73