Lehekülg:Eesti Mütoloogia IV Eisen.djvu/76

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See lehekülg on heaks kiidetud.


Mäed.

Pärast loomist on maa välimust veel mitmel puhul muudetud, osalt Vanataadi, osalt vanapagana, osalt Kalevipoja või kellegi muu poolt. Vanapaganale ei meeldi suur maailm; vanapagan annab Vanataadile ehk Jumalale nõu seda vähemaks teha. Otsustatakse maapinda kokku pigistada. Jumal rõhub Alatskivilt, vanapagan Rõugest; viimane rõhub kõigest jõust, nii et maa kokku kuhjub, tekitades sedaviisi mägesid. Jumal rõhub tasakesi, õrnalt, — maa jääb tasaseks, viljakandvaks (Miks, 3). Slaavi mõjul on vanapagan appi võetud maailma moodustama.

Rohkem teavad rahvajutud kõnelda maapinna muutmisest Kalevipoja poolt. Rõuge- ja Peipsivahelise maa tallab Kalevipoeg künkliseks ilma tahtmata, niisama Iisakupoolse maa.

Hulk mägesid on rahvateadete järele alles hilisemal ajal tekkinud, enamasti Kalevipojast alguse saanud. Siin tuleks kohe nimetada Rõuge Munamäge. Väsinud Kalevipoeg otsib Rõuges puhkepaika, aga märg maa ees. Kivi leides katab ta kivi sammaldega, et parem oleks puhata. Tuhinas korjab niipalju samblaid kokku, et mägi moodustub. Heidab samblahunniku otsa puhkama, kuid puhates vajutab hunniku kõvaks. Nii tekib Munamägi. Kuidas Otepää Munamägi tekkinud, selle kohta puuduvad teated.

Teine kord heidab Kalevipoeg teisale magama. Mitmepäevase puhkamise järel on maa ta all künkliseks vajunud ja Vällamägi tekkinud.

Kuremäe juurde järve kaevates tekib Kalevipojal väljakaevatud mullast Kuremägi (Teised kodused jutud, 6). Prossa järve tahaks vägimees — teisendi järele vanapagan — kinni matta ja veab selle järve kaldale liivamäe kokku.

Ahja kannab Kalevipoeg hulga kive kokku, mille peale ta mulda viskab. Nii saavad Ahja mäed alguse. Ka Vaivaru mägesid nimetatakse Kalevipoja tööks.

Mitmed liivamäed saavad alguse kas Kalevipoja hõlmast või kotist mahavoolanud liivast. Nii näiteks mäeseljandikud Tallinna ja Võru vahel, kuhu Kalevipoeg tahtnud teed teha, kandes seks kotiga liiva, kust aga liiv väga ebatasaselt välja voolanud. Kuusalu linnamäe ja Laiuse linnamäe teab rahvasuu niisama Kalevipoja tegevusel olevat tekkinud. Kõik Kalevipoja-sängid, nagu Vilina, Reasvere, Linnutaja, Kassinurme, Luua, Alatskivi, Meeri,


76