Lehekülg:Eesti ajalugu. Reiman 1920.djvu/40

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

dal rahuaastal tema kätte toimetama, edaspidi aga iga aasta maksu korralikult ja viibimata ära tasuma. Liivimaa aga ei mõtelnudki maksmise peale, vaid saatis 1557 saadikud Moskva lepingut pehmendama. Tsaar pani veel raskemad nõudmised ette. Saadikud ütlesid, et neil voli ei olevat kuulmata nõudmisi täita. Nad pöörasid koju tagasi. Nende eel oli sõjakuulutus Liivimaale jõudnud. Ivanil ei olnud vaja kauemini oodata. Tatarlased olid võidetud.

Vene sõja algus 1558.Jaanuarikuu lõpul 1558 ilmus 70.000 Vene ratsameest piiri peale. Tsaar oli neid käskinud ümber pöörda, kui nad ordumeistri ja piiskopid sõjaväega piiri kaitsmast leiavad. Ta tahtis teada saada, kas raudrüütlid alles needsamad olid, kui 50 aasta eest Plettenbergi päevil. Tarvilikul korral oli ta valmis rahulepingut pikendama.

Äärmine hooletus maa kaitsmises.Aga piiri peal ei kihku ega kahku. Mõisnikud ja rüütlid prassivad Tallinnas suurtsugu rnehe pulmapeol, „mida lapselaps veel peab mälestama“. Sinna toodi sõjasõnum: venelane riisub ja põletab Tartumaal. Aga sõnum peeti salajas, et pidurõõmu ei rikutaks! Vana Fürstenberg otsib abi Saksamaalt, Rootsist, Daanist, tema kiirkäsud kihutavad ühest mõisast ja maakonnast teise ja kutsuvad viivitajaid lipu alla. Aga üks on haige, teisel puuduvad sõjariistad, peapiiskopi peas käivad vanad pahandused veel ringi, Saaremaa piiskopp luiskab, ta pidavat randa Rootsi pealekippumise vastu kaitsma, ehk Rootsis küll keegi sest kurjast nõust undki ei näe; Tartu piiskopp palub vastu, ärgu ordumeister abiga liialt rutaku! Seda suurem rutt on vaenlasel. Kolmes salgas rüüstavad nad Tartu pool, Viru-Harjumaal ja peapiiskopkonnas kuni Riia linnani. Vastupanemise peale ei mõteldagi. Kes pääseb, see põgeneb lossidesse ja linnadesse varju. Tartusse ei mahu kõik abiotsijad sisse. Uulitsad, turud, surnuaiad on täis nälgivat rahvast. 10.000 meest, naist, last ei lasta väravatest linnagi. Nemad asuvad linnakraavidesse. Õhtu kuuldakse linna õnnetumate valukisa ja surmarögisemist, kes nälja ja külma käes ja vaenlaste kuulide sajus otsa lõpevad. Siis jäi vaiksemaks, ikka vaiksemaks, viimati päris vaikseks: 10.000 inimesest oli 10.000 surnukeha saanud.

Volmari maapäev 1558.Märtsikuus 1558 tulevad seisused Volmari maapäevaks kokku ja teevad häbistava otsuse: 60.000 taalri eest Moskva tsaari käest rahu osta. Saadikud lähevad teele ja katsuvad sellest summast maha nuruda. Ivan viivitab, kuni saksad arusaamata kergemeeles sõjariistade rahu murravad ja Narvast tuliste kuulidega Ivan-

40