Mine sisu juurde

Lehekülg:Eisen, Meie jõulud.djvu/83

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Jõuluorika paneb perenaine lauale, teeb kriidiga risti — Vigalas 3 risti, Kolga-Jaanis koguni 9 risti leivale[1], aga ei lõika tükki ta küljest, vaid laseb laual püsida kogu esimese püha, teisal kõik pühad. Orikale vajutatakse kas võtmega, sõrmkübaraga, preesiga või mõne muu esemega sea tunnusmärk peale. Laual kaetakse orikas tavalisesti valge rätikuga kinni; orikalt loodetakse toidu õnnistust. Pärast jõulu viiakse orikas laualt, tuuakse aga uusaastal ja kolmekuningapäeval jälle lauale. Mõnes kohas lõigatakse alles küünlapäeval pool ja vastlapäeval teine pool nii mitmeks tükiks, kui palju isikuid majas, ja süüakse. Teised säilitavad orika koguni karjalaskmis-[2] ja künnipäevani, isegi uue lõikuseni. Orika saba antakse sagedasti karjasele. Kolga-Jaanis viidi jõuluorikas pühade lõpul viljasalve, kuhu ta kevadeni jäi, mil ta loomadele anti[3].

Kärlas kaalus jõuluorikas umbes 12 kilogrammi. Orikas asetati põigiti lauale, orika kõrvale suur kauss suitsulihaga. Kärlas öeldakse, et orikas ja liha olid määratud talust lahkunud surnuile[4]. Koerus küpsetati jõuluorikas juba toomapäeval[5], mujal tavalisesti hiljemini.

Vändra pool lõigati jõuluöösi sarvedega ja sabaga varustatud jõulupull kolme osasse, samuti kolme osasse loomadele määratud kaerad. Leivaosad peenestati ja segati siis kaertesse. Sarvedega osa anti veistele, sabaga osa hobustele ja aukudega kese lammastele. Jagamisel pisteti igale loomale põlev küünal karvusse ja lausuti: Tere hommikust, jõulud, jõulud![6]. Lõuna-Eestis anti sarvedega leivatükk härjale[7]; Räpina pool leiba ühes nõiaheinapulbriga[8].

Türil tehti jõululeivale jalad alla, kõrvad pähe, harjased selga, nii et leib omandas täiesti orika, sea kuju[9]. Soomes varustati jõululeib niisama jalgadega[10].

Teisal küpsetati kõrge, kuhja moodi leib. Loodeti niisugune leib avaldavat mõju, et edaspidi kõik asjad kuhjaga tuleksid[11]. Nõval tipiti kuhjasarnasele leivale aidavõtmega augud sisse ja peeti see leib laual rätiku all. Kevadel karja-

  1. E 65270 (5).
  2. E 65001 (4) < P.-Jaagupi.
  3. E 75369.
  4. E 65261 (5).
  5. E 68132.
  6. E 68008.
  7. E 71169.
  8. E 71591.
  9. E XV 8.
  10. Kotiseutu 1930, II 7.
  11. E 67710.
83