Lehekülg:Eisen, Meie jõulud.djvu/84

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

laskmispäeval pandi suur katel veega tulele, leib tehti tükkideks, pandi katlasse ja jäeti siis hiljemini loomadele.

Karjas söödi kuhjaga leiba alles peale pühi, kuid mitte kuhja ennast; see säilitati kevadeni, mil külvaja kuhja tasku pistis, lootes, et niisugusel puhul vili hästi kasvab. Karja esimesel väljalaskmisel anti see kuhi karjasele[1].

Petseris valmistati eriline jõulupõrsas lihast ja leivast[2].

Karulas tehti jõululeivale rist peale, Paldiski pool kriidiga[3]. Väike-Maarjas tehti jõululaupäeval jõululeivale niisama kriidiga rist peale, uusaastal söega viisnurk ja kolmekuningapäeval saviga viisnurk[4]. Pärnu pool pandi jõuluorika ümber küünlad põlema[5].

Tartu- ja Virumaal küpsetati lemmleiba, küpsetati nimelt magedast taignast, veidi ahjus kuivatatud, siis rasvaga praetud. Lemmleiba anti kogu perele süüa[6].

Nagu juba tähendatud, küpsetati loomade jaoks erilist leiba. Sagedasti tehti loomade jaoks määratud leivale auk sisse, pisteti küünal auku ja lasti kogu öö põleda. Küünlatuli omapooltki pidi leiva maagilist väge kasvatama ja viljasaaki suurendama[7]. Terve igapäevane inimestegi leib seisis jõulus laual; sellelt leivalt loodeti Saaremaal viljakasvu edendamist, nimelt kui leib laualt kaerakirstu pandi ja alles esimest korda kündma minekul loomadele söödeti[8].

Üldse tarvitati loomade jaoks määratud jõululeiba mitmel puhul ja mitmeks otstarbeks. Kosel lasti jõuluorikas laual seista jõuluõhtust uusaasta hommikuni, mil see katki lõigati ja loomadele õnnetuste eemaldamiseks söödeti[9]. Kolga-Jaanis seisis sarvedega varustatud „jõulupull“ kogu pühadeaja laual, siis viidi ta aita terade peale, kuhu ta jäi karjalaskmispäevani, mil ta lõigati tükkideks ja tükid anti karjasele ja karjale. Loodeti, et niisuguse leiva mõjul püsib kari suvel hästi koos. Amblas söödeti jõululeiba loomadele jüripäeval[10]. Palamusel säilitati jõululeiba kogu aasta; loomade haiguse puhul

  1. E 65694; E 8° VI, 22.
  2. E 67893.
  3. E 67932.
  4. E 68027.
  5. E 65058 < Sauga.
  6. E 68118 < V.-Maarja.
  7. E 68185 (2) < Helme, Hummuli v.
  8. E 6452 < Pöide.
  9. E 30369 (18).
  10. E 42478 (14).
84