üles. Tema abikaasa Marie (snd. Sklodowska), kes 1867 Warssawis sündis, on praegu lahutuseteaduse prof. Parisis.
Curriculum vitae (Lad. k.), elulugu.
Curtius, Ernst (1814—96), Saksa ajalooteadlane. Kirj. „Griechische Geschichte“.
Curzon (l. köörs’n), George Nathanael, lord, Inglise riigimees (snd. 1859). Lord Searsdale wanem poeg. Waliti 1886. a. alamkoja liikmeks. Tegi iseäranis Idamaa küsimusega tegemist. Oli wanameelses ministeriumis 1891—1892 India ministri ja 1895—1898 wälimiste asjade ministri abi, kellena ta oma tublidust alamkojas näidata wõis, ja siis 1898—1906 India asekuningas.
Cuscuta, lina-siid; kahjulik söödiktaim.
Cuvier (l. küwjee), parun Georg Leop. Chretien, (1769—1832), kuulus Prantsuse looduseteadlane. Kirj. „Leçons d’anatomie comparée“ (Wõrdlewa anatomia ettelugemised), „La régne animal“ (Elajate riik), „Histoire naturelle de poissons“ (Kalade looduse-õpetus).
Cuzco (l. kussko), linn Perumaal (Lõuna-Amerikas), 30,000 el.; ülikool.
Cyan (l. tsiian), süsiniku ja lämmastiku ühendus; on ilma wärwita mürgine gaas.
Cyankalium (tsiiankalium), sinihapukaali; wäga mürgine, walge pulber, tarwitatakse kuldamise ja hõbetamise tööstuses ning päewapiltide walmistamise juures.
Cyanometer, riist, mille abil taewasina mõõdetakse.
Cycas.
Cyaxares, Media riigi põhjendaja; häwitas Ninive linna ja Assyria riigi; suri 593 e. Kr.
Cycas circinalis, suureleheline Sago palmipuu, kaswab Ida-Indias ja Molukkide saarel. C. Revoluta, palmi-sõnajalg, kaswab Hiinas ja Jaapanis.
Cyclamen, kõwa lihawa pommiga, pikawarreliste kirju lehtedega ja ilusate õiedega taim esikude (primulaceae) sugukonnast. C. on üks tuttawamatest toalilledest. Ta armastab rohkesti walgust, parajat niiskust ja rohket kastmist.
Cygnaeus, 1) Uno, Soome rahwakoolide isa, snd. 1810, sr. 1886; oli esiteks kirikuõpetaja, selle järel Jyväskylä seminari juhataja, wiimaks Soome koolide ülemwalitsuse liige. 2) Fredrik, Soome iluteadlane (ästethikus), snd. 1807, nimetati a. 1853 iluteaduse prohwesseriks Helsingi ülikoolisse, sr. 1880.
Cykladid (l. tsiklaadid), Greeka saarestik Ägei meres.