Lehekülg:Ivanhoe Scott-Tammsaare 1926.djvu/23

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


peale olid rikkalikult tikitud piiskopimütsid, ristid ja teised kiriklikud märgid. Teine ilmalik vend talutas koormakandjat hobueeslit, kelle peale olid vististi laotud tema isanda asjad; kaks sama ordu alamat munka sõitsid kõrvuti, ajades naerdes juttu, ilma et oleksid suuremat tähelepanu pöörnud oma reisiseltskonna teistele liikmetele.

Kiriku aukandja kaaslane oli üle neljakümne, kõhn, tugev, sale ja lihaseline mees; see oli rammumehe kuju, kellelt jõupingutused ja liikumine kõik pehmemad osad võtnud, jättes järele ainult naha, kondid ja sooned; tuhanded vaevad oli ta juba talunud ja tuhandeid oli ta veelgi valmis kandma. Peakatteks oli tal nahaga äärestatud tulipunane müts, nagu seda prantslased kummuli pöördud müüsri kuju tõttu mortier'ks nimetavad. Peakate jättis ta näo täiesti vabaks, mis pidi võõras tekitama kui mitte kartust, siis vähemalt aukartust. Lõunamaa kestev päike oli need uhked, loomulikult valjud ja võimsalt ilmekad näojooned peaaegu neegrimustaks põletanud ja nad näisid puhkavat möödunud kiretormi järel, kuid otsaesisel silmatorkavad sooned ja vähemalegi meeleliigutusele vastav pealmise huule ning paksude mustade vuntside võpatus andsid selget märku, et torm võib kergesti jällegi puhkeda. Iga pilk tema teravaist, läbitungivalt mustist silmist näis jutustavat võidetud raskustest ning riskeeritud hädaohtudest ja näis vastupanu oma soovidele ainult selleks välja kutsuvat, et lõbu tunda tema kõrvaldamisest kindlas tahtmise ja julguse teostamises. Üle kulmu käis tal sügav arm, mis andis tema näole veel tõsisema ilme, ja teisele silmale, mis haavast kergesti vigastatud, pisut kõõrdi pilgu.

Lõike poolest oli selle isiku üliriie tema kaaslase oma taoline — pikk mungamantel; kuid tema punane värv tõestas, et selle mantli kandja ei kuulunud ühessegi neljast mungaordust. Mantli paremal õlal seisis valgest kalevist lõigatud erivormiline rist. See üliriie varjas midagi, mis esimesel pilgul ei näinud kuidagi sobivat mantli lõikega: tema all oli painduv, igale liikumisele anduv, iseäralikult kujutud raudriie ühes käiste ja kinnastega samasugusest


23