Lehekülg:Ivanhoe Scott-Tammsaare 1926.djvu/24

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


materjalist, nagu seda praegu valmistatakse sukakudumismasinal vähem vastupidavast ainest. Ka olid tema reied, nii palju kui mantlivoltide vahelt võis näha, raudriidega kaetud; põlvi ja jalgu katsid kunstlikult valmistatud terasnaastud; ratsaniku kaitsevarustuse täienduseks olid tal jalasäärte ümber, pahkluust kuni põlveni, raudriidest varjud. Vööl kandis ta pikka kaheteralist pistoda, mis oli tema ainukeseks kallaletungimis-sõjariistaks.

Mitte hobueesli seljas, nagu tema vaimulik kaaslane, ei sõitnud ta, vaid tal oli ratsutamiseks tubli setukas, kuna ta ju oma toredat sõjahobust teel hoidis, keda poiss talle täies lahinguvarustuses — raudriietatud peaga, väike piik otsa ees — järele talutas. Ühel pool sadulat rippus lühike rikkalikult damastseeritud sõjakirves, teisel pool ratsaniku sulistatud peakate ja raudriidest tormikiiver ühes pika kahekäemõõgaga, nagu rüütlid seda tol ajal tarvitasid. Teine poiss kandis oma isanda oda püsti peos, mille tipul lehvis lint ristiga, nagu seda nägime mantlilgi. Ka kandis ta tema väikest kolmenurgelist kilpi, mis ülalt küllalt lai oli mehe rinna kaitsmiseks ja allpool muutus teravaks. See oli helepunase kaleviga kaetud, mis pidi varjama omaniku juhtsõna.

Neid kaht kannupoissi saatsid kaks kaaslast, kelle mustad näod, valged turbanid ja hommikumaa riided tõestasid, et nad kuskil kaugel hommikumaal sündinud. Kogu selle sõduri ja tema saatkonna välimus oli metsik ja võõrasmaaline; tema kannupoiste riided olid toredad ja nende hommikumaalised kaaslased kandsid hõbevõrusid kaelas ning oma pruunide käte ja jalgade ümber, millest esimesed olid paljad küünarnukkidest saadik, teised poolest säärest kuni pahkluuni. Siid ja tikandused ehtisid nende riideid, tähendades nende isanda rikkust ja tähtsust ja seistes silmatorkavas vastolus selle sõjameheliku lihtsusega. Relvuks olid neil kõverad mõõgad, mille pead ja tuped kullaga ehitud, ja veel toredamalt kaunistatud Türgi pistodad. Kumbki neist kandis sadulas kimbu umbes nelja jala pikkusi terasega teritatud nooli või viskodasid, mis saratseenide seas väga tarvitusel


24