Lehekülg:Ivanhoe Scott-Tammsaare 1926.djvu/289

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


ka imetlus tema kunsti kohta, andis tüdrukule palju suurema vabaduse, kui see oli harilikult tema rahva naissoole lubatud, ja laskis end, nagu me alles hiljuti nägime, tema arvamistest juhtida, andes neile omadega võrreldes eesõiguse.

Kui Ivanhoe Isaaki korterisse jõudis, oli ta hulga vere kaotuse tõttu alles minestuses. Rebekka vaatas tema haava järele ja pani sinna peale oma kunsti määratud arstirohte, teatades isale, et kui palavik verekaotuse tagajärjel tulemata jääks ja kui Mirjami tervispalsam oma mõju avaldaks, siis poleks nende külalise elu pärast midagi karta ja tema võiks ilma hädaohuta ühes nendega järgmisel päeval Yorki reisida. Isaak kahvatas pisut neid sõnu kuuldes. Tema oleks hea meelega pisut Ashbys peatunud või oleks haavatud kristlase meelsamini siia majja ravitseda jätnud, kus nad praegu asusid, lubades majaomanikule juudile kõik kulud tasuda. Selle vastu esitas aga Rebekka mõned väited, millest meie ainult kaht nimetame kui eriti mõjuvaid Isaaki suhtes. Üks põhjus oli see, et Rebekka kuidagi ei tahtnud oma kalli palsami pudelit teise arsti kätte usaldada, kuigi see arst kuulus tema oma rahva sekka, sest ta kartis varjatud saladuse avaldumist. Teiseks põhjuseks oli, et haavatud rüütel Wilfred von Ivanhoe oli Richard Lõvisüda lähedane armualune ja et sel korral, kui see kuningas tagasi tuleks, vajaks Isaak vägevat eestkostjat tema juures, oli ta ju prints Johannile tema kuriteoliseks ettevõtteks suured summad raha muretsenud.

„Sul on õigus, Rebekka,“ ütles Isaak tema kaaluvaile väiteile järele andes, „oleks patt taeva vastu Mirjami saladusi avaldada, sest andeid, millega taevas meid õnnistanud, olgu need kuldtükid või hõbeseeklid või ka targa arsti saladused, ei pea arutult teiste kätte pillama: kellele nad usaldatud, see peab katsuma neid ka hoida. Ja mis temasse puutub, keda Inglismaa natsareenlased Lõvisüdameks nimetavad, siis oleks mul küll parem mõne tugeva Idumea lõvi käppade alla sattuda kui tema kätte, kui ta minu läbikäimisest oma vennaga kuulda saab. Sellepärast tahan ma sinu nõu kuulda ja see noormees peab ühes meiega Yorki rei-


289