Lehekülg:Ivanhoe Scott-Tammsaare 1926.djvu/34

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


ümber reisivad, kuis võite siis imestada, et minusugune rahulik maamees nende hüljatud ülesandest lahkub?“

Tempelrüütel tahtis vihase vastuse anda, kuid teda segas kloostriülem, kes oma imestust avaldas, et nende juht pärast kauast eemalolekut siinsete metsateedega nii hästi tuttav on.

„Mina olen siin ümbruses sündinud,“ vastas juht. Praegu seisid nad juba Cedricu maja ees, mis oli madal ebakorralik hoone ühes hulga aedade ja osakondadega, ulatudes suure tüki maa peale. Olgugi et asukoha suurus omaniku rikkusest näis rääkivat, erines ta ometi täiesti neist kõrgeist tornistatud ja kindlustatud ehitusist, milles elas normannide aadel ja mille stiil kogu Inglismaal valitsevaks on saanud.

Ometi polnud ka Rotherwood kaitseta; ükski asukoht ei võinud seda sel rahutul ajal olla, muidu oleks võidud teda üle-öö puhtaks röövida ja maha põletada. Sügav, naaberjõest vett täis lastud kraav käis kogu hoone ümber. Mõlemaid kraavikaldaid kaitsis teritatud postidest tehtud kahekordne aed. Lääne pool oli välimises postaias sissekäik, kust kaudu üle tõstesilla pääsis siseaia väravale. Sissekäikude kaitseks olid aianurgad ettepoole nihutatud, kust tarbekorral pealetungijaid võis tabada noole ja linguga.

Selle värava ees puhus tempelhärra valjusti oma sarve, sest juba ammugi ähvardav vihm hakkas nüüd kui oavarrest valama.Kolmas peatükk.

Kord (kurblik trööst!) sealt, kus on Saksa rand
Täis kohinat, suur, tugev, õitsev saks
Meil tuli sinisilmne, koldne pea.
Thomson — Liberty.

Saalis, mille kõrgus tema päratu pikkuse ja laiusega kuidagi tasakaalus ei seisnud, asus pikk raiutud plankidest valmistatud tammine laud, mis vaevalt silutud ja mis Saksi Cedricu õhtueineks kaetud. Palkidest ja sarikatest, plankidest ja õlgedest koostuv katus oli ainuke, mis ruumi sise-


34