Lehekülg:Ivanhoe Scott-Tammsaare 1926.djvu/53

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.


rahvatõule, keda nende tumedate aastasadade vältusel uskliku ja eelarvamiste paelus vaevleva hulga poolt niisama põlati kui varandusahnete ja vägivaldsete mõisnikkude poolt taga kiusati ja kes võib-olla just sellele põlgusele ja tagakiusamisele tänu võlgnevad oma rahvuse iseloomu eest, milles oli — pehmelt öeldud — väga palju madalat ja ebameeldivat.

Juudi tormis tublisti kannatanud ülikond koostus voldirikkast pruunist mantlist, mis varjas tumepunast aluskuube. Jalas olid tal suured nahaga äärestatud saapad, vööl väike nuga ja kirjutusmaterjali-karp, kuid mitte mingit sõjariista. Peas kandis ta omapärast neljanurgelist kollast mütsi, mis oli määratud erinevaks tunnuseks võrreldes kristlastega ja mille ta suures alanduses saali uksel peast võttis.

Selle isiku vastuvõtmine Saksi Cedricu saalis oli niisugune, et ta ka kõige suuremat Iisraeli rahva vastast oleks rahuldanud. Cedric ise nokutas külmalt pead juudi korduvaile tervitustele vastuseks ja andis talle märku alamas lauaotsas aset võtta, kus aga ükski temale ruumi andmise peale ei mõelnud. Otse selle vastu, kui juut rida mööda liikus, heites arglikke ja paluvaid pilke ja pöördudes nende poole, kes alamas lauas istusid, tegid Saksi teendrid end laiaks ja jätkasid suure rahuga oma õhtueine söömist, ilma et vähematki tähelepanu oleksid pööranud uue külalise tarvidustele. Kloosterkonna teendrid lõid pühas hirmus risti ette ja isegi paganlikud saratseenid, kui Isaak nende poole pöördus, keerutasid põlgusega oma vuntse ja panid käed pistodadele, nagu oleksid nad valmis äärmiste abinõudega end kaitsma tema kardetud lähemast kohtamisest.

Võimalik, et põhjused, mis Cedricut ajasid põlatud rahva liiget oma saalis vastu võtma, oleksid teda ka lasknud oma teendritelt nõuda rohkem viisakust Isaakiga ümber käies, kuid sel silmapilgul meelitas abt ta huvitavasse kõnelusse tema armastatud koerte kasvatuse ja iseloomu üle, missugust kõnelust ta isegi palju tähtsamail põhjustel poleks katkestanud kui oli juudi õhtusöök. Kuna Isaak nõnda väljaheidetuna praeguses seltskonnas seisis, nagu seisab tema


53