Lehekülg:Köki ja Kokka Ramat-1781.djvu/75

Allikas: Vikitekstid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.
58
Keiksuggused


68. Kuida härja lihha Moorpraeks woib hoida. (Ochsenfleisch zum Schmorbraten aufzubewahren.)

Raiu reiest ni suured tükkid, kui sa tahhad, hoöru neid sola- Pipra-ja Ingwäriga, panne siis rösti peäle, kassinat sütte tuld alla, et need agga läbbi sojaks sawad, pöra saggedaste ümber, et need ülleültse ühte tassa sojaks jäwad. Päwa pärrast, ehk kui need hästi on jahtunud, siis panne neid ni paljo Ädika sisse, et se agga ülle käib, panne ka Loorbäri lehti ning terwet Piprat senna sisse, ning üks kaas riista peäle. Kui neid tahhab prukida, ja nemmad jo kaua on seisnud, siis panne neid essite külma wee sisse.


69. Härja lihha nenda solata, et se wälja näitab kui suitsetud lihha. (Ochsenfleisch einzusalzen, daß es aussiehet wie geräuchert.)

Wotta ühhe härja rinna tükki peäle, mis 16 naela wagib, hea näppo täis puhhastud Salpetrit mis penikesseks on tougatud ja nattoke penikesse solaga saab ärraseggatud, ja hoöru se lihha sellega hästi. Sola siis se lihha ennam solaga ühhe pu riista sisse, ja panne üks pohhi kiwwiga peäle, et soolwessi ülle käib. Kui kaks ehk kolm näddalt on seisnud, siis panne sedda öseks wee sisse ligguma, enne kui se saab keedetud. Kui sesinnane lihha tükk soolwee seest saab ülleswoetud, siis woib teist lihha jälle senna sisse panna; agga sedda peab siis nattoke wähhema Salpetriga hoöruma, mis ka penikesse solaga on segga-

tud,