286
elab. Ta ei pannud ka selle peale suuremat rõhku, et ta, öösel üles ärgates, Leena enese kõrwal mõnikord uneta leidis olewat.
Aprilli-kuus hakkas noorik korraga maale kippuma. Temale olla sõnumid toodud, et ta ema terwis wäga wilets olewat. Ema wõida silmad kinni panna, ilma et ta ainus laps teda weel näeks.
Mathiasel ei olnud midagi abikaasa maalesõitmise wastu; ta lootis temale sellest pealegi meelelahutust ja terwislist karastust. Ta palus teda ainult niikaua kannatada, kui teed rohkem tahenenud ja ilmad soemaks läinud, ettepanek, millega Leena ka rahul oli.
Nooriku maalesõitmine tuli aga siiski weidi waremalt, kui Mathias soowinud, ja pealegi üsna ootamata wiisil.
Kui noor naisemees ühel lõunal töölt koju jõudis, leidis ta toa-ukse lukus olewat. Ta teadis aga, kus säärasel puhul wõti ripub — neil oli seks eeskojas peidupaik. Toas leidis Mathias õhtusöögi laual olewat. Supp tirina sees, millele käterätik ämber mässitud, oli weel weidi soe. Kuna ta pilgu laua üle laskis käia, jäi ta silm korraga paberilehe peale peatama, mis tema taldreku peale oli pandud ja mida mõned read pliiatsi-kirja täitsiwad.
Leena teatas mehele ruttawa käega, et temale maalt hobusega järele tuldud, sest ema haigus olewat korraga wäga raskeks läinud. Et küüdimehel sugugi aega ei olla, siis ei wõida tema, noorik, mehe tulekut ära oodata ja sõitwat kohe minema. Ta lubas wõimalikult ruttu jälle tagasi pöörata, ehk olgu siis, et ema surm ja matus teda kauemine kinni peawad, misüle ta mehele lubas kirjutada. Siis järgnesiwad mõned hellad, trööstiwad sõnad, paar juhatust ko-