Lehekülg:Liiwimaa kroonika Leetberg.djvu/103

Allikas: Vikitekstid
Selle lehekülje õigsus on tõendatud.

Kui neile nüüd seda kinnitataks, tahtwat nad Moskwa suurwürstile maja ära anda, mis neile wenelane muidugi ilma pikka aru pidamata ja hea meelega lubas. Seal hakkasid mehed peale ja riisusid heermeistrilt wägise tema hõbeda, kulla ja kallid iluehted ära, kiskusid kirstud ja kastid lahti, mis aadlikud ja talupojad waenlase eest lossi olid warjule toonud, wõtsid, mis seal paremat ja käepäralist neile sünnis oli, wälja ja tasusid nõnda ise oma palga rikkalikult. Kui kõigil hulk raha ja wara käes oli, jätsid maja moskwalasele maha. Aga kui nad nüüd arwasid, et selle kõik ära wiiwad, siis läks see nõu nurja, sest moskwalane wõttis neil kõik käest ära ja saatis nad nõndasama tühjalt minema. Ja heermeister Gotthart Ketler laskis need mehed, niipalju kui ta neid kätte sai, kõik oksa puua. Nõnda sai see ilmärawõitmata Wiljandi maja moskwalasele osaks. Siis wiisid wenelased heermeister Wilhelm von Förstenbergi ühes tema truude teenritega Moskwasse, kus ta würstlikus wangis pidi suremagi. Ka sai moskwalane kõige maa suurtükid kätte, mis Wiljandi majale olid kätte usaldatud. Sündinud aastal 1560 augustikuus.

Kui nüüd wangiwõetud wana waga härra Wilhelm von Förstenberg ja weel teisi aadlikke ja tublid poissa Moskwasse triumfiks ja waatemänguks sisse wiidi, siis oli seal ka kaks Tatari kuningat, nimelt Kaasani ja Astriani omad, seda moskwalase toredat triumfi ja wõitu waatamas, ja üks neist, kui Liiwimaa sakslased temast mööda wiidi, sülitas neile näkku ja ütles: See on teile Saksa koertele paras. Sest teie andsite esiteks moskwalasele witsa kätte, miska ta meid peksis, nüüd ta peksab sellega teid endidki. Sellega tahtis Tatari kuningas ütelda, et Liiwimaa kaupmehed püssirohtu ja tina ja igasugu muid sõjatarwidust, mis Saksamaalt toodi, moskwalasele ülirohkel määral olid müünud, miska see nüüd neid endid ja weel teisi rahwaid wõis sundida ja alamaks teha. Nõnda on kahjuks omakasu ja rahaahnus inimestest nii wäga wõitu saanud, et nad mitte ainult seda armastust, mis nad Jumala ülemat käsku mööda oma ligemisele wõlgu on, ära ei unusta, waid ka iseeneste, oma laste ja terwe isamaa hea käekäigu hoopis meelest heidawad.


Wenelased Wõnnu ja Wolmari all, 1560.

Pärast seda, kui moskwalane Wiljandisse oli tugewa wäe sisse pannud, jaotas ta oma suure kogu Wiljandi all kolme salka ja saatis ühe salga Wõnnu ja Wolmari poole sealseid maid ümberkaudu rüüs-


103